З інтернату Маріуполя під опіку Швейцарії: як юристи УГСПЛ допомогли матері повернути дитину
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Під час війни та кризи збільшується ризик порушення прав вразливих категорій громадян. До них належать і наркозалежні і ті, хто лікуються від залежності. Про підхід у роботі, який не лише вирішує проблему, а й підштовхує на шлях виходу із складних життєвих обставин, розповідає координатор громадської приймальні Української Гельсінської спілки у Запорізькій області Сергій Бізденежний.
У цьому році за правовою допомогою до фахівців приймальні звернулось 329 людей. Оскільки життя у прифронтовому місті триває за певною «специфікою», то тема запитів у першій половині року відрізняється від другої.
До квітня 2023 року ми спостерігали відтік людей з міста і, водночас, приїзд тих, хто виїхав з прифронтових територій. Найпоширеніші питання, з якими до нас звертались, це:
– поновлення загублених документів;
– отримання житла і медичних послуг за пільгами;
– можливість пересування без паспорта;
– сімейні питання;
– питання, пов’язані з курсуванням між Запоріжжям і тимчасово окупованою територією, наприклад, для того, щоб відвезти ліки батькам.
А вже після квітня 2023 року до міста почали повертатися люди з евакуації. На цьому етапі клієнтів здебільшого цікавило вирішення таких проблем:
– отримання гуманітарної допомоги від благодійних організацій (в контексті отримання документів, які б давали право на таку допомогу, відповідно до критеріїв її надавачів);
– отримання грошової допомоги від благодійних організацій (в контексті отримання документів, які б давали право на таку допомогу, відповідно до критеріїв її надавачів);
– розстрочка боргів за кредитами та оплаті житлово-комунальних послуг;
– стягнення аліментів на утримання дітей та непрацездатних батьків;
– оформлення соціальної допомоги;
– мобілізаційні питання;
– дотримання прав в межах кримінального судочинства;
– вирішення житлових спорів (виселення, зміна реєстрації місця проживання);
– трудові спори (погашення боргів по оплаті праці, оскарження порушення права на працю);
– оформлення спадщини.
Пошук системного рішення для кожного клієнта
У роботі з клієнтами ми зацікавлені на вирішенні проблеми з якою до нас звертаються. Цей підхід дозволяє також підштовхнути людину на шлях виходу із складних життєвих обставин.
Найцікавіші випадки, які потребували нашого втручання, це, наприклад, звернення двох жінок з наркозалежністю, які хотіли пройти медичну комісію при працевлаштуванні на роботу. Питання полягало в тому, що вони не могли це зробити, оскільки лікарі не хотіли їх оглядати і вигадували для цього різноманітні причини, наприклад, надмірну зайнятість. Завдяки роботі юриста вдалось все залагодити і ці клієнтки пройшли належний медичний огляд та працевлаштувались.
У цьому випадку відбулось не лише порушення права на рівність, медичних прав, але й права на працю. Жінки без роботи не мали б можливості законно та справедливо заробляти собі на життя. Завдяки нашому втручанню вдалось не лише поновити порушені права жінок, а й знайти вихід з кризової ситуації, бо робота – це певна умова стабільності.
Ще одна з успішних справ – вирішення сімейних конфліктів, які часто виникають у родинах з наркозалежними людьми, оскільки всі члени родини і близькі отримують синдром співзалежності. До приймальні звернувся чоловік, який лікується від наркотичної залежності, з тим, щоб повернути паспорт, який після конфлікту відібрав рідний брат. Без документу чоловік не міг нічого зробити: ані працевлаштуватися, ані отримати благодійну допомогу. Він не міг навіть спокійно пересуватись містом у період дії воєнного стану. Завдяки роботі юриста вдалось досягти порозуміння і брат повернув клієнту паспорт. Крім того, нам вдалось покласти початок нормалізації стосунків у родині: тобто не просто відновити право, а й надати імпульс для подолання кризи.
Автор матеріалу: Сергій Бізденежний, координатор громадської приймальні УГСПЛ у Запорізькій області
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube
Матеріал підготовлено за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації проекту «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні», підтриманого Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Після повномасштабної агресії Росії в Україні введено воєнний стан. А це означає, що до лав...
02 August 2024
У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної приймальнею УГСПЛ у м. Дніпро ГО «Правозахисна Група...
15 July 2024