«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
22 липня 2010 Президенту України було направлено звернення щодо ветування Закону «Про судоустрій та статус суддів».
Відомо, що судова реформа давно назріла, й в згаданому законі є чимало позитивних нововведень.
Водночас є й положення, що не відповідають ані Конституції, ані європейським стандартам.
Вони ставлять під загрозу незалежність суддів та доступ до справедливого судочинства всіх громадян.
Нам незрозуміло, чому 7 липня Верховна Рада поспішно прийняла Закон „Про судоустрій і статус суддів” й чому 22 липня Голова ВРУ підписав цей закон.
Вони тим самим проігнорували
– Зауваження Головного юридичного управління до проекту цього Закону, як до першого, так і до другого читання, що вказують на невідповідність вимогам Конституції, Регламенту ВРУ та неузгодженість з іншими законодавчими актами:
– Сумніви щодо деяких моментів цього закону неодноразово висловлені не тільки українськими фахівцями, але й співдоповідачами Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), й окремими представниками Венеціанської комісії Ради Європи. Співдоповідачі ПАРЕ звернули увагу до „низки потенційно політично вмотивованих положень” й висловили стурбованість з приводу недавнього призначення Президентом Валерія Хорошковського, Голови СБУ та власника „Інтеру”, членом Вищої ради юстиції, „незважаючи на потенційний конфлікт інтересів, оскільки СБУ відповідальна за розслідування та обвинувачення проти суддів в Україні”
– Відсутність обіцяного висновку Венеціанської комісії. Це особливо дивно з огляду на зустріч у Страсбурзі 27 квітня ц.р. Президента Януковича з Головою Венеціанської комісії. Адже читаємо, що Президент „ініціював зустріч для обговорення процесу впровадження судової реформи в Україні та зважаючи на необхідність проведення комісією експертизи нашого проекту судової реформи”.
Ухвалення парламентом цього закону 7 липня відверто вражає, коли ще за лічені дні до голосування повідомлялось у багатьох ЗМІ про неоднозначні попередні висновки представників Венеціанської комісії щодо законопроекту, зокрема й про „проблемні моменти”. Аргумент, що було враховано чимало висловлених ними раніше рекомендацій видається не надто переконливим, по-перше, бо головні сумніви викликають новації, запропоновані новим Президентом у травні.
По-друге, виявилось, що Комісія отримала тільки законопроект у першому читанні. У відповідь на наше вимушене звернення до Венеціанської комісії, отримали лист, в якому Голова ВК повідомляє, що зауваження, з огляду на брак часу, були дійсно попередніми. „Вони також не стосуються остаточної версії ухваленого закону й не закону про порушення право на оскарження.”
З огляду на значні загрози судовій незалежності та доступу до всіх інстанцій справедливого судочинства, ми звертаємось до Президента з проханням заветувати Закон і повернути його до Верховної Ради зі своїми пропозиціями.
Треба було поспішати, й ми розіслали інформацію різними каналами, зокрема й за кордоном. Протягом лише 5 днів до звернення приєднались 130 громадських організацій та небайдужих людей, зокрема й з Канади, США та Австралії.
Всі усвідомлюють надзвичайне значення для розвитку та економічного процвітання України безсторонності суду.
Саме про те була мова під час згаданої зустрічі Президента з Головою Венеціанської комісії. Президент тоді цілком слушно зазначив, що „неможливо залучити іноземні інвестиції без дієвої та ефективно функціонуючої судової влади».
У зверненні наголошено, що у разі підписання Президентом Закону „Про судоустрій і статус суддів” у прийнятій редакції громадяни отримають швидке, але несправедливе правосуддя від залежних суддів.
Набуття чинності цього закону завдає суттєвої шкоди економічному розвиткові та становленню правової демократії в Україні, та її репутації в світі.
Допоможіть нам довести до влади, рішуче Ні політизації правосуддя!
Звернення http://www.helsinki.org.ua/index.php?id=1279436602
„Політичне правосуддя” http://helsinki.org.ua/index.php?id=1279539042
„Новий Закон про судоустрій: швидке і неякісне правосуддя від розумних, але залежних суддів”
І. Коліушко, Р. Куйбіда, Центр політико-правових реформ http://www.pravda.com.ua/articles/2010/07/15/5222168/
Лист до Венеціанської комісії http://www.kyivpost.com/news/nation/detail/74408/ http://eng.maidanua.org/node/1110
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024