Навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право». Третє видання
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Темою п’ятого вебінару з присвячених різним аспектам перехідного правосуддя стала проблематика кваліфікації воєнних злочинів, здобуття належних доказів за відсутності фактичного доступу до території окупованого Криму, кримінальне провадження in absentia – спеціальне кримінальне провадження.
Притягнення винних до відповідальності – є стратегічною метою перехідного правосуддя. Вона включає в себе 3 важливі елементи:
Саме останній пункт викликає чималу кількість дискусій. Адже варто продумати не лише кого притягати до відповідальності і за які вчинки, а й процес – як це відбуватиметься без фактичного доступу до території кримського півострову, який вже 6 років окупований Російською Федерацією. Таке завдання і має вирішити українська концепція перехідного правосуддя. Наприкінці минулого року УГСПЛ разом з партнерами-правозахисниками презентувала дорожню карту подолання наслідків збройного конфлікту і окупації Криму (https://bit.ly/35fWuJc). Нині цю карту доопрацьовують в робочій групі з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи при Президентові України, до якої залучена й група експертів УГСПЛ.
Та поки концепція не затверджена – не означає, що в Україні не відбуваються зміни. Правоохоронні органи перенесли на материкову частину України і вони віддалено почали здійснювати свої функції.
«На даний час кримський півострів знаходиться під так званим ефективним контролем Російської Федерації. Державні органи не функціонують на цій території і їх посадові особи не мають доступу до неї. Але Україна не втратила суверенітету щодо території кримського півострову, хоча і зазнала його порушення. З моменту окупації території почався процес передислокації державних органів, правоохоронних органів на материкову територію України. Зокрема, так відбулося у 2014 році і з Прокуратурою АРК», – зазначив під час вебінару начальник управління Прокуратури АРК Євген Комаровський.
Упродовж вебінару спікер Євген Комаровський розповів про особливості роботи правоохоронних органів у “вигнанні”, значення Прокуратури Автономної Республіки Крим в імплементації перехідного правосуддя та про проблеми, з якими стикаються правоохоронні органи автономії під час розслідування як воєнних, так загальнокримінальних злочинів.
Схему до вебінару “Перехідне правосуддя в роботі Прокуратури АРК” можна завантажити тут: https://bit.ly/2VOQcwN.
Співорганізаторами вебінарів є Українська Гельсінська спілка з прав людини у партнерстві з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим. На початку квітня відбулося перше онлайн-навчання за участі докторки права, професорки з міжнародного кримінального права Копенгагенського університету (Данія) Ірини Марчук, яка розповіла про іноземний досвід перехідного правосуддя. Темою другого вебінару став змішаний суд, який в Україні може стати ефективним механізмом притягнення до відповідальності за скоєння воєнних злочинів. Спікером виступив адвокат, експерт Регіонального центру прав людини Роман Мартиновський. На третьому вебінарі Постійний Представник Президента України в АРК Антон Кориневич розповідав про застосування міжнародного гуманітарного права, поняття збройних конфліктів та їх класифікацію. Четверте навчання провела експертка з питань нормотворення УГСПЛ Олена Семьоркіна, яка свою увагу зосередила на міжнародних підходах до відновлення довіри до влади як складової гарантій неповторення порушень прав людини.
Шостий вебінар відбудеться у такому ж форматі 5 травня о 12 годині. Спікером знову стане Постійний Представник Президента України в АРК Антон Кориневич, який розповість про міжнародні злочини. Детальніше повідомимо згодом – слідкуйте за нашими анонсами.
Після завершення карантину УГСПЛ планує подовжити обговорення аспектів перехідного правосуддя з правниками в рамках регіональних зустрічей.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024
Протягом останніх семи місяців стан здоров’я засудженого до 12 років у колонії суворого режиму кримського...
23 July 2024
Нещодавно в Міністерстві освіти і науки України запропонували на прийняття проєкт наказу «Про затвердження порядку...
01 July 2024