«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Українська Гельсінська спілка з прав людини продовжує серію публікацій, в яких будуть обговорені зміст та значення п’яти рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від 21 січня 2021 року, а також стратегія захисту постраждалих.
ЄСПЛ звернув увагу, що всі п’ять рішень винесених стосовно подій на Майдані потрібно читати в цілому. Загалом до Суду було подано 33 заяви від 39 заявників. Усі зазначені заяви мають спільну загальну фактичну інформацію, однак вони були згруповані для полегшення сприйняття. Суд наголошує, що основна скарга, спільна для всіх тридцяти трьох заяв, полягає в тому, що дії, які органи держави-відповідача вчиняли з метою придушення протестів на Майдані, були організованими, узгодженими та довільними.
Наш третій матеріал із серії присвячений аналізу суті рішення ЄСПЛ у справі Кадура та Смаглій проти України. У вказаному кейсі рішення стосується порушень, які витікають з переслідування заявників за участь/діяльність на підтримку руху “Автомайдан”.
Справа Кадура та Смаглій проти України
Суд визначає Автомайдан, як рух, який організовував автопробіги на підтримку протестуючих на Майдані в різних частинах України, в тому числі шляхом протестування перед будинками високопосадовців та привезення припасів для протестуючих.
У вказаному рішенні Суд знайшов порушення статті 3 Конвенції (в процесуальному та матеральному аспектах) відносно заявників, подібно до рішення зазначеного вище, відхиливши зауваження Уряду, щодо передчасного звернення до ЄСПЛ та невичерпання національних засобів правового захисту.
Заявники скаржились на незаконні затримання (стаття 5 Конвенції) без обґрунтованих підозр. Пан Смалій також стверджував, що влада використовувала затримання, щоб перешкодити його професійній діяльності – надання правової допомоги протестувальникам і в цій частині він також посилався на статтю 18 Конвенції.
Суд визнав в цій частині скаргу пана Смалія неприйнятною через невикористання національних засобів захисту, оскільки він був визнаний політичним в’язнем українським парламентом та міг звернутися за компенсацією через незаконне позбавлення волі на цій підставі, але не зробив цього.
Щодо скарг пана Кадури в цій частині – Суд подібно до описаної вище скарги прийшов до висновку про наявність порушення §1 статті 5 Конвенції (вирішивши не розглядати скаргу за §5 статті 5).
В цій скарзі підіймається питання щодо втручання держави в право пана Смалія на повагу до приватного життя з огляду на вилучення в нього телефону та документів, які містили конфіденційну інформацію щодо його клієнтів. При розгляді цього питання Суд виходив з наступного:
Загалом Суд дійшов висновку про наявність порушення статті 8 Конвенції.
Заявники висували ще скарги стосовно:
(стаття 1 Протоколу № 1) самовільне вилучення речей, частина з яких так і не була повернута;
(стаття 8 Конвенції) санітарні приміщення в СІЗО недостатньо відокремлені від решти камер СІЗО, та в них проводять відеоспостереження;
(стаття 13 Конвенції) відсутність ефективного засобу правового захисту щодо скарг на жорстоке поводження з боку міліції;
однак Суд прийшов до висновку, що він прийняв рішення по основних питаннях, а згадані вище не потребують окремого розгляду.
Публікацію підготувала Анастасія Мартиновська.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024