«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
21.09.2018
Дослідження Digital Security Lab Ukraine вказує на те, що у Луганську блокують щонайменше 56 українських новинних сайтів, у Донецьку – майже нічого.
Луганські інтернет-провайдери блокують доступ користувачів до щонайменше півсотні українських новинних сайтів. Серед них – сайти видань Факты, Главком, Суспільне мовлення, Український тиждень, Тексти, Урядовий кур’єр, Українські національні новини, Ирта-Fax, iPress, сайт Харківської правозахисної групи та інші.
Такі результати отримала Лабораторія цифрової безпеки, яка у співпраці з Донецьким інститутом інформації провели 20 замірів блокувань у Донецьку та 19 у Луганську у різних місцях, інтернет доступ до яких забезпечується провайдерами Matrix, Углетелеком, ДонбассИнформСвязьСервис, Луганские Домашние Сети, Магеал, EAST.NET, MobileStroyProekt.
Про те, що сайти точно заблоковані провайдерами, а не недоступні через помилку чи інші причини, свідчать результати тестувань інтернет-блокувань та аналізу даних за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення OONI (Open Observatory of Network Interference). При спробі зайти на кожен з цих сайтів хоча б один луганський інтернет-провайдер видає сторінку блокування. Повний список сайтів, доказ про блокування яких вдалося отримати або доступ до яких був обмежений, можна переглянути тут: https://goo.gl/vh7qxs.
Водночас у Донецьку доказів цілеспрямованого блокувань сайтів знайдено не було, лише поодинокі випадки недоступності деяких ресурсів.
“Для нас було неочікувано, що в Донецьку і Луганську така різна практика блокування сайтів, – каже голова Лабораторії цифрової безпеки Ірина Чулівська. – Адже в обох так званих республіках є “законодаство”, яке зобов’язує провайдерів блокувати сайти, визначені відповідальними органами, і є документи зі списками обов’язкових для блокувань сайтів. Але виконуються ці вимоги дуже по-різному. Сподіваємось, що подальші вимірювання блокувань допоможуть ще краще зрозуміти ситуацію зі свободою інтернету на тимчосово непідконтрольних Україні територіях”.
Зазначимо, що законодавство т.зв. Луганської народної республіки передбачає, що інтернет-провайдери зобов’язані “осуществлять ограничение и возобновление доступа к информации, распространяемой посредством информационно-телекоммуникационной сети Интернет в порядке, установленном законодательством ЛНР” (закон “О связи”, ст. 48, п. 8). Законодавство т.зв. Донецької народної республіки також зобов’язує інтернет-провайдерів “ограничивать доступ своих потребителей к ресурсам, через которые осуществляется распространение детской порнографии, а также другой информации, запрещенной законодательством ДНР, на основании судебных решений, приказов и распоряжений республиканского органа исполнительной власти…” (закон “О телекоммуникациях”, ст. 26, п. 22).
Всі дані з замірів інтернет-блокувань в Донецьку та Луганську для перевірки та додаткової аналітики доступні на http://api.ooni.io/, а також зібрані Лабораторією цифрової безпеки у csv-файлах (Донецьк, Луганськ).
Загалом в рамках дослідження перевіряли список з 111 сайтів у Донецьку та 156 сайтів у Луганську, серед яких в основному українські та місцеві новинні ресурси, а також сайти правозахисних та громадських організацій (повний список по Донецьку, Луганську). Дослідження проводила Лабораторія цифрової безпеки у співпраці з Донецьким інститутом інформації за підтримки Counterpart International.
OONI – це спеціалізоване вільне програмне забезпечення та глобальна мережа для визначення інтернет-цензури, масового стеження та маніпуляцій інтернет-трафіком, частина The Tor Project. Схожі дослідження проводитимуться і надалі. Для тих, хто проживає або буває на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей і хоче долучитись до досліджень інтернет-цензури, – ось інструкція: https://goo.gl/m1GG51.
Нещодавно Лабораторія цифрової безпеки оприлюднила дослідження, що показує, що у Криму діють відмінні від російських списки блокувань українських сайтів.
Інформація Digital Security Lab Ukraine
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024