«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Українці, які мали кредитні зобов’язання, але згодом їхню територію окупували російські війська, опинилися заручниками фінансових угод. З одного боку – вони не мають можливості сплачувати за кредитами не з власної вини, з іншого боку – угоди продовжують діяти, а заборгованість збільшується.
Поки що позичальникам, які знаходяться на тимчасово окупованій території України, на жаль, неможливо використовувати закони, метою яких була підтримка суб’єктів господарювання та фізичних осіб, мінімізація збитків громадян при виконанні кредитних зобов’язань:
Застосування кредитних канікул
Національний банк дозволив банкам не враховувати несплату за кредитами як прострочення протягом дії воєнного часу та 30 днів після цього, якщо несплата пов’язана із російською агресією.
Важливо!
Найбільші українські банки не стали продовжувати у червні 2022 року кредитні канікули, якими упродовж перших трьох місяців після початку війни з Росією могли скористатися майже всі позичальники серед бізнесу та громадян.
Відтермінування виплат через форс-мажорні обставини
Торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 року № 2024/02.0-7.1 засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану з 24.02.2022 року.
Важливо!
Застосування строку позовної давності (у випадку перебування справи в суді)
Якщо кредитор подав заяву до суду, а ви – клієнт, який впродовж трьох років не здійснював платежі по кредитному договору (за умови закінчення строку цього кредитного договору), то такі обставини дають вам можливість звернутися до суду з заявою про застосування строку позовної давності. Але через воєнний стан правила змінюються:
Законом України від 15.03.2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» встановлено:
Довідково: За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Найближчим часом ситуація може змінитися:
01.12.2022 Верховна Рада України підтримала законопроєкт № 7441-1 від 14.06.2022. Його мета – допомогти людям, які мали кредити на нерухоме майно, що розташоване на тимчасово окупованій території, чи пошкоджене/знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації, а також людям, які мали кредити на авто, що були знищені внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Закон передбачає два варіанти – за заявою боржника призупинення сплати грошових зобов’язань або анулювання кредитором заборгованості у випадку знищення майна.
06.12.2022 закон направлено на підпис Президенту.
Отже, що робити з кредитом, перебуваючи в окупації – це питання в кожному випадку треба вирішувати індивідуально.
В усякому разі, наразі оптимальним варіантом розв’язання проблем з оплатою кредитних зобов’язань при їх неможливості сплачувати – є переговори з кредитором, в результаті яких, посилаючись на наявність форс-мажорних обставин (воєнний стан, тимчасова окупація району місця проживання і, відповідно, відсутність доходів), домовлятись про відтермінування платежів та інших зобов’язань за договором.
У разі безуспішності таких перемовин – захищати свої права в судовому порядку.
Люди, які живуть з ВІЛ, можуть звертатися до громадських приймалень Української Гельсінської спілки прав людини за юридичною допомогою.
Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проєкт «Налагодження механізму юридичного захисту прав осіб, які живуть з ВІЛ/СНІД, які хворіють на ТБ та уразливих до ВІЛ груп населення» в рамках реалізації проєкту «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024