«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
14 грудня 2016 в Одеському апеляційному адміністративному суді було остаточно виграно справу щодо заборони ввезення переселенцям з Кримського півострову особистих речей, які не входять до списку, затвердженого згідно постанови КМУ № 1035. Чому це важливо і що це означатиме для прав кримчан?
Нагадаємо, що цього року внутрішній переселенць з Криму, який нині проживає в Одеській області, не міг вивести з окупованого півострова особисті речі в багажі власної автівки, оскільки вони не були включені до списку дозволених предметів постанови КМУ № 1035, яка була прийнята у грудні минулого року. У вересні адвокат Юлія Лісова виграла справу в суді першої інстанції – 26 вересня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд виніс постанову, якою визнав протиправною відмову відділу Херсонської митниці Державної фіскальної служби України на пункті пропуску з окупованим Кримом з території АР Крим внутрішньо переміщеній особі з її особистими речами, які не відносяться до переліку дозволених відповідно до постанови КМУ №1035. Справа також була підтримана Центром стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.
За словами Юлії Лісової, за результатами розгляду справи апеляційним судом можна зробити два висновки. Позитивним безумовно є те, що апеляційний суд не підтримав заборону провезення особистих речей. Як наголошує адвокат, заборона є порушенням статті 1 Протоколу Першого до Європейської конвенції – права на власність, і суд погодився з цим. Рішення апеляційного суду надалі має стати орієнтиром для судів першої інстанції у подібних ситуаціях.
Негативним Юлія Лісова називає ставлення працівників митниці, яке було у черговий раз продемонстровано у залі суду – абсолютно формальне ставлення до виконання своїх обов’язків, не розуміння реальних наслідків для тисяч громадян України, які спричинила постанова № 1035. Митники намагались запевнити суд, що постанова не створює жодних проблем: «Ті, хто хотів виїхати і перевезти все необхідне – міг зробити це до 2016 року». Також представники митниці вказували, що особистими речами можна вважати тільки ті, що не заборонено до перевезення, а все інше вважається товаром.
Адвокат сподівається, що рішення апеляційного суду стане чимось на кшталт прецеденту і на нього надалі будуть рівнятись у схожих справах. Справжню перемогу можна буде констатувати лише після відміни сумнозвісної постанови.
«Чим більше Митниця буде ходити по судах і програвати їх, тим більша вірогідність, що постанову відмінять», – констатує адвокат.
Наразі ж, кожному кримському переселенцю доведеться повторювати складний алгоритм дій після спроби вивезення особистих речей з окупованої малої Батьківщини.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024