«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Свідчення про воєнні злочини Росії швидко поширюються мережею. Це зізнання про розправу над військовополоненими чи цивільними українцями, відеозаписи тортур, страт та нелюдського поводження. З чим пов’язані такі викиди інформації та які наслідки це може принести для окупантів — в ефірі телеканалу «Київ» журналісти розпитали Аксану Філіпішину, заступницю керівника аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини.
Треба розуміти, з ким ми маємо справу: якою була Росія протягом своєї історії, які правила та звичаї існують у цій державі. Фізична розправа над тими, хто мислить інакше, у них сприймається за норму. Пригадаймо давню російську забаву кулачних боїв в російському селі. Коли чоловіки у масових бійках без мети і причини просто виплескували заради забави адреналін, калічили і вбивали один одного.
Навіть до повномасштабного вторгнення ми стикалися з історіями, що лунали на теренах країни-агресорки про жорстоке поводження із засудженими в Росії, розправи відносно їх власних громадян, які мислять інакше, ніж встановлено на загал. Те ж саме відбувається у російській армії: росіяни знущаються з мобілізованих та своїх побратимів. Про це в мережі так само багато відео. Вони не бачать нічого страшного у звірствах, які скоюють, адже насилля толерується в російському суспільстві дуже давно.
На мій погляд, демонстрація відео про вбивства у звірячий спосіб наших воїнів та тортури над ними — це продумана тактика. Адже упродовж тривалого часу анонсується черговий контрнаступ наших ЗСУ. І тому масовість таких відео може бути тактикою залякування: що може статися із полоненими, якщо ми посміємо піти в контрнаступ.
Росія настільки безпринципна держава, що вона сама себе документує. Тут світу не доведеться витрачати багато зусиль для того, щоб задокументувати те, що вона накоїла в Україні. На превеликий жаль, росіяни вчиняють масові злочини і їх надзвичайно багато. Цього достатньо для того, щоб притягнути до відповідальності виконавців та демілітаризувати Росію. Приклади подібних рішень існують у світовій історії.
Ті факти, які випливають, говорять про системні порушення законів і звичаїв війни з боку держави-агресорки. Зокрема йдеться про порушення Женевської конвенції 1949 року про поводження з військовополоненими, яку ратифікувала і Україна, і Росія. Третя стаття якої прямо забороняє будь-які види вбивств, завдання каліцтв та тортури. Водночас за дванадцятою статтею Конвенції, незалежно від того, хто вчиняв тортури, каліцтва та вбивства, за це відповідає держава, яка полонила військовополоненого. Тобто поряд з виконавцями та командирами військових частин, за ці злочини має юридично відповідати держава.
На сьогодні ми не знаємо напевне, яким чином буде діяти міжнародна спільнота у питанні притягнення до відповідальності Росії, як держави-агресорки, та російських воєнних злочинців. Навіть попри те, що Росія не ратифікувала Римський статут, розслідування таких злочинів триває. Наприклад, 17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна і Львової-Бєлової за депортацію українських дітей. Тобто МКС розглядає Росію як суб’єкта воєнних злочинів. Це виходить як з мандату самого МКС: розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та злочину геноциду. А також з огляду на те, що Росія є стороною Женевських конвенцій. Надалі також можуть створити і спеціальний трибунал для розслідування злочину агресії.
Проте це трапиться тоді, коли ми переможемо. І тільки після цього відбудеться притягнення до відповідальності всіх винних.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024