Що означає відступ України від Конвенції про захист прав людини: розбір від юристів
29 квітня 2024 року суспільство сколихнуло повідомлення про відступ України від своїх зобов’язань за міжнародними...
29 April 2024
20.03.2017
У липні 2014 року українська армія звільнила від банд російського терориста Гіркіна селище Семенівка Слов’янського району Донецької області. Але на цьому проблеми його мешканців не закінчилися, адже під час звільнення було зруйновано чимало будинків. Звісно, визначити, хто саме по ним стріляв, було неможливо, бо інтенсивні перестрілки тривали багато часу.
В одному з таких будинків мешкав Василь Полосенко із своєю родиною та 81-річною тещею Валентиною Макогон. Житло їхнє під час обстрілів було знищене вщент разом з усім майном. Фотографії цих руїн миттєво розійшлися Інтернетом, адже на той час масштабних боїв на сході ще не велося.
Тим часом Міністерство юстиції України оскаржило рішення двох попередніх судів у Вищому спеціалізованому суді, а той задовольнив вимогу Мінюсту і повернув справу на повторний розгляд у першу інстанцію — у Слов’янський міськрайонний суд.
Цікаво, що при цьому український суд послався на практику Європейського суду з прав людини у рішенні в справі “Руїз Торіха проти Іспанії”. В ньому йшлося про те, що судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. На думку суддів Вищого спеціалізованого суду “суди першої та апеляційної інстанцій не встановили в повному обсязі фактичні обставини справи, від яких залежить правильне вирішення спору, належним чином не визначили правовідносини, що склалися у цій справі та правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин”.
«Вони замкнули коло, — каже Василь Полосенко. — В результаті справа просто другий рік безрезультатно крутиться в українській судовій системі, а через це я не можу відправити її до Європейського суду».
Директор Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайло Тарахкало каже, що йому не зрозумілі мотиви цього рішення, адже всі обставини справи були встановлені ще у суді першої інстанції.
«Суспільство чекало від Вищого спеціалізованого суду остаточного рішення, щоб зрозуміти, чи можуть люди звертатися за компенсаціями до держави, — каже Михайло Тарахкало. — А суд просто засунув голову у пісок і переклав це рішення на інших людей. До того ж у рішенні є очевидні помилки, коли суд каже, що не були враховані положення, прийняті після винесення рішення. Що ж стосується прецедентного рішення ЄСПЛ „Руїз Торіха проти Іспанії“, то воно взагалі не має жодного стосунку до суті справи».
Судова суперечка стосувалася вирішення питання: чи має національне законодавство норми, які дозволяють отримувати грошову компенсацію за житло та майно, зруйноване під час боротьби з тероризмом? Частина суспільства вважає, що такі норми є у статті 19 Закону України “Про боротьбу із тероризмом”. Там написано: “Відшкодування шкоди, заподіяної громадянам терористичним актом, провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до закону і з наступним стягненням суми цього відшкодування з осіб, якими заподіяно шкоду, в порядку, встановленому законом”. Інші частина суспільства вважає, що цей закон не дозволяє виплату коштів за шкоду, заподіяну під час АТО на сході України.
«Але суд відмовився вирішувати це питання, — каже Михайло Тарахкало. — Тепер люди будуть мучитися і знов, по другому колу проходити всі інстанції».
Василь Полосенко не здається. Він каже, що буде судитися далі, доки не отримає своїх грошей.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
29 квітня 2024 року суспільство сколихнуло повідомлення про відступ України від своїх зобов’язань за міжнародними...
29 April 2024
Мешканець Київщини 26-річний Олексій Петрук зник під час окупації села Сидоровичі. В березні чоловік вийшов...
28 September 2023
До 2014 року сімферопольський підприємець кримський татарин Вельдар Шукурджиєв мав розмірене життя в рідному Криму....
07 September 2023
До війни родина Кліманових мала успішний бізнес в колишньому Стаханові Луганської області. Дмитро Кліманов був...
06 July 2023