«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що перебуває у складних життєвих обставинах. Коли постало питання про позбавлення жінки батьківських прав на доньку, яка ще не ходила до школи, соціальна служба вилучила дитину з сім’ї на той час, доки триватимуть судові засідання. Дівчинка потрапила до дитячого будинку ще до повномасштабного вторгнення Росії. А після, разом з іншими вихованцями, заклад був релокований спочатку до Львова, а потім за кордон. Весь цей час Марія намагалась повернути собі доньку. Їй це вдалось завдяки юридичному супроводу адвокатів приймальні УГСПЛ у Дніпрі, що працює на базі ГО «Правозахисна група «Січ».
Марія тримала зв’язок з працівниками дитячого будинку і знала, що заклад вивозять з Маріуполя на захід України. Жінці також вдалось виїхати з рідного міста і дістатись Львова: там вона орендувала кімнату у гуртожитку. Так Марія бачилась з дитиною. Але згодом, за її словами, з міста дітей вирішили перевезти подалі від війни – у Швейцарію: адміністрація попросила матір дати на це згоду, пообіцявши, що як вирішиться питання у суді, допоможуть повернути дівчинку з-за кордону.
Наприкінці 2023 року Марія звернулась за юридичною допомогою до громадської приймальні УГСПЛ у Дніпрі.
– Після повномасштабного вторгнення, відкрите ще у Маріуполі провадження у справі Марії мало б бути передане до Ленінського районного суду Дніпра. Але сталось так, що паперовий варіант документів залишився на окупованій території, а електронного не було. Тобто до Дніпра провадження не дійшло, тому розгляд позову про позбавлення клієнтки батьківських прав завис на невизначений строк, – розповідає адвокатка УГСПЛ Марина Кіптіла.
Адвокатка приймальні допомогла Марії скласти два позови до суду. Перший – про відновлення втраченого судового провадження.
– Але з цим позовом ми потрапили у правову колізію. Справа у тому, що судовий процес про позбавлення батьківських справ так і не розпочався. А за нинішніми законами України відновити нерозглянуте втрачене судове провадження неможливо. Тому суд нам відмовив. Ми пройшли суди першої інстанції, апеляції і кругом отримували негативне для клієнтки рішення. Подавали навіть у Європейський суд з прав людини, але і він не відкрив провадження, тому що не побачив для цього підстав. Детальніше, на жаль, вони не пояснюють, – пояснила адвокатка.
Другий позов, про повернення дитини матері, адвокатка склала вже до Жовтневого районного суду Дніпропетровська.
– Цей судовий процес у нас тривав довго: відбулось багато засідань, під час яких суддя хотіла пересвідчитись, що Марія змінила поведінку та позбавилася шкідливих звичок, тому їй можна повернути дитину. Хочу зазначити, що мати завжди була на зв’язку з донькою: вони зідзвонювались щоп’ятниці. За цей час у Марії з чоловіком (а це також біологічний тато дівчинки, яка опинилася у Швейцарії) народилась ще одна донечка. І сестричка за кордоном щиро цьому раділа, вона дуже хотіла повернутись додому і побачити малечу: навіть купувала їй якісь подаруночки. Справа у тому, що суддя побоювалась виносити рішення про повернення дитини зі Швейцарії в Україну, де триває війна. Згодом Марія з чоловіком виїхали до Німеччини: там вони отримали прихисток і помешкання для проживання. Документи з ФРГ, які підтверджують, що подружжя може піклуватись про дитину, ми передали на розгляд суду. З рештою, рішення про повернення доньки нашій клієнтці Жовтневий райсуд Дніпра ухвалив, – резюмує Марина Кіптіла.
Марія поїхала до Швейцарії і забрала доньку із дитячого будинку. Родина нарешті воззʼєдналася і проживає за кордоном.
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber
Матеріал підготовлено за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації проекту «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні», підтриманого Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Після повномасштабної агресії Росії в Україні введено воєнний стан. А це означає, що до лав...
02 August 2024