«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Текст Ганна Овдієнко. Джерело сайт ХПГ
З першого дня війни і до сьогодні в Харківській області ведуться активні бойові дії. Третина території регіону досі залишається окупованою росіянами, ще приблизно на половині ведуться активні бойові дії. За непідтвердженими даними російські військові вивозять за межі території Україні багатьох місцевих жителів, у тому числі, дітей, після чого вони мусять пройти спеціальну фільтрацію у таборах. Деяких викрадають та поміщують до виправних установ на окупованих територіях Донбасу та Криму чи на території РФ. Інші місяцями живуть під обстрілами без інтернету, світла та мобільного зв’язку на тимчасово окупованих територіях. Все це – причини та передумови, через які в регіоні катастрофічно велика цифра зниклих безвісти.
ХПГ веде документування воєнних злочинів з першого дня війни, використовуючи для цього інформацію з відкритих джерел та заяви потерпілих або родичів. За чотири місяці війни ми зафіксували 590 випадків зникнення людини (777 людей зникли) в Харківській області, з них у 77 випадках мали місце насильницькі зникнення (79 людей стали жертвами). Нагадаємо, що насильницьким вважається таке зникнення, коли відомо, що людиною силою забрали представники російської влади, російські військові, бойовики Л/ДНР чи особи, які перейшли на бік ворога, і з тих пір місце перебування людини невідоме, а сама вона залишена без захисту закону.
Також, ще у 13 випадках (щодо 23 потерпілих) місце перебування людей стало відомо із часом, коли офіційні представники російської влади заявили, що зникла людина перебуває під їх контролем у певному місці, тобто, людина з категорії зниклих перейшла у категорію незаконно позбавлених свободи.
Визначення часу зникнення є досить важливим для пошуку особи. Однак через війну у частині випадків родичі зниклих навіть не знають, коли саме зникла людина. Іноді вони вказують доволі великий період часу, що рахується тижнями чи днями. Дуже мало випадків, коли можна визначити конкретний час доби чи навіть більш точний час. Те саме стосується і місця зникнення – в багатьох випадках як місце вказується цілий населений пункт або останнє місце проживання.
За таких вихідних даних, звісно, що найбільша частина людей зникає за невідомих обставин. Це пояснюється тим, що зникнення відбувалися на тимчасово окупованих територіях або територіях, охоплених бойовими діями. Родичі зниклих зазвичай не знають про точну обстановку у населеному пункті. Свідки зникнень самі зазвичай перебувають на окупованих землях, а тому не можуть надати уточнення щодо дати, часу і причин зникнення, а також не можуть поки підтвердити, що зникнення було насильницьким. Тож очікується, що по більшості епізодів інформація буде уточнена з часом, коли населені пункти будуть звільнені. Так, наприклад, масові звернення саме про насильницькі зникнення почали надходити після звільнення с. Циркуни – загалом 13 зникнень із зафіксованих 77 випадків.
Водночас, в окупованому м. Ізюм та окупованих навколишніх селах спостерігається найбільш масове зникнення людей за невідомих обставин. Загалом нами тут задокументовано 341 випадок зникнення, що складає 58 % від загальної кількості зафіксованих злочинів. Це пояснюється довгою відсутністю електропостачання та мобільного зв’язку у населених пунктах, а також масовим терором і вивезенням місцевого населення. В інших громадах Харківської області кількість розподілена майже рівномірно. Так, у Чугуївському районізафіксовано 32 зникнення, у Лозівському – 5, у Куп’янському – 2, у Харківському – 76 епізодів. Простежується, однак, закономірність: чим активніші бойові дії в місцевості та чим більше окупованих територій, тим більше число зниклих людей. Показовим тут є м. Харків, в якому на 1,5 мільйони населення (до війни) – лише 79 зниклих, оскільки місто не було захоплене, та в ньому не зникав на довгий час зв’язок.
Серед зниклих частка жінок та чоловіків є приблизно однаковою – 389 чоловіків та 388 жінок. Однак якщо говорити саме про насильницькі зникнення, то тут кількість чоловіків значно переважає над жінками (жінки складають лише 15 % від загальної кількості викрадених росіянами людей). Більшість людей зникло по одному, однак бували зникнення і 3, 4 та навіть 8 людей разом. Частіше за все – це сім’ї або сусіди, які разом їхали в автомобілі, переховувалися в підвалі, тощо.
Серед зниклих велику частку складають люди старші за 60 років (задокументовано загалом 101 старших людей), та немало дітей – 51 дитина. Діти в абсолютній більшості випадків зникають разом з батьками, однак є також інформація про зникнення дітей без батьків, переважно це підлітки. Люди похилого віку зникають у себе вдома, однак щодо людей старших за 80 років є розумні побоювання, що вони загинули через проблеми зі здоров’ям, які неможливо було вирішити під час війни, а серед зниклих рахуються тільки через відсутність доступу до територій.
Загалом, більша частина зниклих була вдома в окупованому населеному пункті та зникла зі зв’язку. Це не завжди можна пов’язати із зникненням зв’язку у населеному пункті взагалі, оскільки зниклі в березні – квітні, щонайменше, за три – чотири місяці мали знайти спосіб зв’язатися з рідними, якщо живі та здорові. Інакше б серед зниклих рахувалися не сотні людей, а десятки тисяч, тобто усе населення. Однак, більшість знаходить спосіб передати звістку рідним, а отже, відсутність електропостачання та мобільного зв’язку не є найбільш вірогідною причиною зникнення людини у випадках, коли її пошуки тривають більше одного – двох місяців. Альтернативою причиною зникнення є вивезення таких людей на територію Росії, поміщення до фільтраційних таборів, де вони не змогли пройти фільтрацію і були ув’язнені. Однак ця версія ще потребує перевірки.
В дорозі між населеними пунктами зникло 40 людей. Переважна частина з них – намагалася евакуюватися, або ж це були волонтери, які розвозили гуманітарну допомогу. Деякі потрапили під обстріли у колонні автомобілів у «зеленому коридорі» та зникли, інші їхали полями або ж навіть дорогою – через блок-пости. На блок-постах окупантів були взяті в полон 8 людей. Більшість з них була звичайними цивільними людьми, які не мали військового минулого та не були держслужбовцями. Більшість зниклих у дорозі та на блок-постах – жертви явних насильницьких зникнень.
Ще одним шляхом зникнення людей є їх вивезення після поранення. Відомі випадки, коли російські військові спеціально обстрілювали житлові будинки цивільних мешканців, потім звинувачували в обстрілі Україну, щоб одразу запропонувати «порятунок». Вивезення надалі відбувалося або силоміць, або шляхом обману. Цікаво ще й те, що вивезені таким чином поранені не виходять потім на зв’язок з рідними, а отже, знаходяться в місці, де не можуть подзвонити.
Щодо безпосередньо насильницьких зникнень, то їх жертвами ставали люди зі спеціальним статусом, хоча час від часу викрадення відбувалося без будь-яких мотивів. Так, було викрадено 5 колишніх військових, 14 волонтерів, 11 держслужбовців. Видається, що у деяких селах, зокрема, в с. Циркуни, окупанти завчасно мали списки колишніх військових, яких спеціально розшукували. Щодо волонтерів, то вони найчастіше зникали під час перевезення чергового вантажу. Серед зниклих держслужбовців – всі не підтримували окупацію росіян та активно чинили спротив, незважаючи на захоплення населеного пункту.
Насильницькі зникнення вчинялися на очах інших людей, можливо, задля їх залякування. До потерпілих приходили додому або на роботу, інколи їх затримували просто на вулиці. Місце знаходження більшості викрадених цивільних досі невстановлене, а отже, їх обмін не є можливим. Жертвами насильницьких зникнень також ставали письменники та фотографи, які намагалися висвітлювати події.
Як зазначалося вище, ми зафіксували 13 випадків незаконного позбавлення волі людей (щодо 23 потерпілих), які й перебували у полоні: з них 16 – чоловіки, а 7 – жінки. Серед полонених не було дітей, однак були 2 жінки похилого віку. У пресі активно висвітлювалися випадки незаконного позбавлення волі державних службовців (6 осіб), волонтерів (2 особи). Також був затриманий та піддавався катуванням священник.
На момент написання цієї аналітичної довідки приблизно 70 % полонених вже були звільнені. З цього можна зробити висновок, що для звільнення людини з полону є найважливішим встановити її місцезнаходження.
ХПГ продовжує збирати інформацію про зникнення людей на території Харкова та Харківської області. Однак вже зараз можна помітити деякі тенденції та зробити висновки.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024