«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
З початком анексії Криму Російською Федерацією у 2014 році спостерігаються чисельні порушення прав людини в Криму. Одним з таких порушень є нав’язування кримчанам російського громадянства. Своїми діями Росія втрутилася одночасно у сферу приватного життя кримчан та у внутрішні справи України. Як громадянам захистити себе?
Юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’я Свиридова запевняє, що процедура автоматичного набуття російського громадянства є незаконною:
«Це виклик міжнародному праву, бо питання примусового набуття громадянства, мабуть, вперше постало перед правовою спільнотою. Здебільшого проблеми були після захоплення території – це позбавлення громадянства осіб або невизначеність їх статусу на цій території. З Кримом виникла інша ситуація – всім нав’язали громадянство… Отримання паспорту фактично не несе правових наслідків, це не є момент набуття громадянства. Ризики для тих кримчан, які не взяли російський паспорт, залишаються»
Експерт каже, що в Росії сьогодні немає ефективного механізму оскарження цього примусового громадянства.
«Ми маємо клієнтів, які намагалися оскаржувати в Криму це своє примусове громадянство, або хоча б відмовитися від нього. Є клієнтка, яка вже два роки намагається через адміністративну процедуру відмовитися від російського громадянства, але не може цього зробити», – розповідає Свиридова.
Хто ж сьогодні насправді кримчани – українці чи росіяни?
«Навіть за російським законодавством визнання кримчан громадянами РФ є протизаконним… Що ж стосується українського законодавства, то будь який договір, який йому суперечить, вважається недійсним», – говорить член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв.
Як громадянам захистити себе?
«Росія, яка окупувала Крим, не є правовою державою, тому казати про правові методи захисту прав громадян безперспективно. Єдиний вихід – це деокупація Криму і повернення цієї території в межі юрисдикції України», – впевнений адвокат Олег Березюк.
Подробиці цієї теми розкриємо у спільному проекті Української Гельсінської спілки та Чорноморської ТРК «Зона конфлікту». У гості до ведучої програми Оксани Щирби завітали гості: юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’я Свиридова, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв, кримчанка та волонтер Марина Комарова.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024