25 травня провідні адвокатські об’єднання та юридичні фірми відкриють свої двері для всіх бажаючих отримати безоплатну правову допомогу
23.05.2012
25 травня у Києві та інших містах України пройде «Всеукраїнський день безоплатної правової допомоги–2012».
В цей день адвокати надаватимуть кваліфіковану правову допомогу тим, хто її найбільше потребує — малозабезпеченим особам, громадським, благодійним та іншим неприбутковим організаціям, а також суб’єктам малого підприємництва.
На сайті pravovadopomoga.org буде розміщено перелік компаній, що підтримують цю ініціативу. Таким чином люди, які потребують допомоги адвокатів та юристів, зможуть отримати зворотній зв`язок від організації-учасника.
Також цього дня пройде круглий стіл з проблем розвитку культури pro bono в Україні за участі провідних правничих та благодійних організацій країни та партнерів проекту.
Цьогоріч Всеукраїнський день безкоштовної правової допомоги проходить уже втретє. Проект стартував у 2010 році за ініціативи Асоціації правників України і кожного року знаходить відгук серед провідних адвокатських об’єднань та юридичних фірм по всій Україні.
Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко переконаний, що такі професії, як лікарі, вчителі, адвокати, мають соціальне навантаження: «Адвокат зобов’язаний піклуватися про правову систему держави, адже це інструмент, за допомогою якого він може заробляти гроші. Якщо система руйнується, це неминуче впливає і на його діяльність».
«Ми переконані, що саме завдяки особистій зацікавленості юристів і адвокатів та за підтримки громадських організацій і засобів масової інформації нам вдасться створити ефективну систему надання безоплатної правової допомоги для тих, хто її потребує найбільше, навіть без участі держави», – заявила виконавчий директор Асоціації правників України Олександра Егерт.
«Досягнувши певного рівня розвитку, юридична фірма має прагнути поділитися своєю експертизою з тією часткою населення, яка дійсно потребує захисту і освіти. І це не великий бізнес, який складає основну частину нашої клієнтської бази, а в першу чергу незахищені верстви суспільства, що не мають можливості повноцінно відстояти свої права», – зауважила PR- та маркетинг менеджер юридичної фірми "Астерс" Ольга Пікульська.
За її словами, ЮФ «Астерс» вирішила зосередитися на підтримці юридичних клінік у регіонах. «Юридичні клініки – це хороша майстерня кадрів, вони надають можливість студентам накопичувати практичний досвід. Саме студентство застосує отримані знання в роботі зі зверненнями громадян і стане згодом майбутнім української юриспруденції», – сказала О.Пікульська.
Голова Хмельницької обласної громадської організації «Подільська правова ліга» Андрій Місяць поділився досвідом розвитку культури pro bono у своєму регіоні, зокрема щодо залучення до співпраці адвокатів, які можуть надавати вторинну правову допомогу на безкоштовних засадах.
«Ключовим меседжем у пропагуванні pro bono був такий: «Лише адвокат, який досяг уже певних результатів на цій ниві, може дозволити собі надавати безкоштовну допомогу. І справді, нашими партнерами стали представники найуспішніших адвокатських контор міста. На сьогодні свою згоду на співпрацю з нашою організацією на засадах pro bono надали 14 адвокатів», – сказав А.Місяць.
Партнерами «Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги–2012» виступили Асоціація правників України, Асоціація адвокатів України, Союз адвокатів України, Рада адвокатів України, Київська міська Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, Міжнародний фонд «Відродження», Українська Гельсінська спілка з прав людини та Українська фундація правової допомоги. Інформаційна підтримка – Центр інформації про права людини.
Директор Центру правової реформи і законопроектних робіт при Міністерстві юстиції України Андрій Вишневський зазначив, що міністерство вітає цю ініціативу і закликає адвокатів та правників України долучитися до неї, а громадян – скористатися можливістю отримати безоплатну правову допомогу. Відповідний банер розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції.
Також, як зазначив А.Вишневський, в Одесі у відповідь на цю важливу подію у сфері захисту прав людини вперше в Україні реалізується безпрецедентна мистецька ініціатива: 25 травня о 15:00 в Одеському музеї західного і східного мистецтва (Італійська зала, 2-й поверх) за адресою: вул. Пушкінська, 9 відкривається виставка живопису і графіки «БПД. Зона доступу». Виставка є громадською ініціативою одеських художників, присвячується адвокатам і фахівцям у галузі права, які виявили добру волю і взяли участь у Всеукраїнському дні безоплатної правової допомоги 25 травня 2012 року. Вхід вільний.
Додаткова інформація:
Поняття "Pro bono" (від лат. pro bono publico – ради суспільного блага) для України порівняно нове, хоча традиції безкоштовної юридичної допомоги в нашій країні були закладені повіреними присяжних ще в середині XIX ст.
Pro bono – це професійні послуги, які надаються добровільно і безоплатно, для користі громади, особливо для тих осіб, які не мають коштів для оплати цих послуг.
Класичне pro bono зародилося наприкінці ХІХ століття у США. У 1917 році в країні діяла 41 програма безкоштовної правової допомоги бідному населенню, до 90-х років ХХ ст. їх налічувалося вже понад 900. Практика pro bono як форма професійної відповідальності юриста вперше зафіксована в Кодексі професійної етики Американської асоціації юристів у 1969 р. Зокрема, правники в більшості штатів США мають етичний обов'язок за рік відпрацювати щонайменше 50 неоплачуваних годин.
У Європі французька гільдія адвокатів ще в XIII–XIV ст. зобов'язувала адвокатів здійснювати безкоштовну юридичну допомогу бідним.
Сьогодні у Великій Британії відносини у контексті pro bono між юристами та мережею некомерційних організацій координуються організацією Lawworks, створеною в 1997 році. Наприклад, тільки у 2007 році було надано допомогу з 35 тисячах юридичних проблем. В Ірландії з 2005 року практика pro bono також здійснюється через мережу некомерційних організацій, що збирають від громадян заявки на безкоштовну правову допомогу.
У Російській Імперії відомі гучні справи із захисту селян та робітників адвокатом Федором Плевако. Він не тільки допомагав бідним безкоштовно, а й часто оплачував непередбачувані витрати своїх клієнтів.
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях наголошував, що обов’язковою складовою права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, є право на правову допомогу, в тому числі і на безоплатну правову допомогу.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.