Публікація

Презентація аналітичного дослідження УГСПЛ щодо системи захисту потерпілих через громадську діяльність

25September 2020

У п’ятницю, 25 вересня Українська Гельсінська спілка з прав людини презентує аналітичне дослідження “(Не)безпека. Про проблеми застосування заходів забезпечення безпеки громадських активістів і правозахисників у межах кримінальних проваджень”.

Враховуючи несприятливий безпековий клімат для громадських активістів в Україні, аналітики проєкту УГСПЛ на підтримку та захист громадянського суспільства поставили перед собою завдання з’ясувати, чи діють закладені в українському законодавстві  інструменти захисту потерпілих та свідків у кримінальних провадженнях. Адже саме у такому статусі дуже часто перебувають активісти, які піддаються переслідуванням, утискам, нападам. 

Понад чотири місяці дослідники присвятили аналізу українського законодавства щодо забезпечення особистої безпеки та, головне – практиці його виконання. Аналітиками були опитані потерпілі та свідки у кримінальних провадженнях, зокрема адвокат, громадський діяч, суддя-викривачка та журналіст, яким надавалися чи надаються державою заходи безпеки. Як виявилося, ефективність такого захисту дуже сумнівна. 

Наприклад, тривожні кнопки, що видавалися, не завжди були справними. Але навіть якщо кнопки й працювали, жертви нападів боялися ними користуватися через ймовірний витік інформації. А засоби безпеки, такі як система сигналізації та зброя, часто купувалися за рахунок осіб, які звернулись із запитом на захист.

Разом із тим, у дослідженні проаналізовано міжнародний досвід захисту свідків та потерпілих, зокрема у ситуаціях, що стосуються захисту активістів та правозахисників. 

Враховуючи міжнародний досвід та стандарти забезпечення заходів особистої безпеки, аналітики запропонували рекомендації щодо покращення захисту осіб, які беруть участь у кримінальних провадженнях. Зокрема, пропонується створити окрему незалежну Службу захисту, яка матиме статус центрального органу виконавчої влади. А також створити Службу внутрішньої безпеки МВС, яка буде наглядовим  органом  над  службою  внутрішньої  безпеки  Національної  поліції  та інших державних  органів,  які  структурно  входять до МВС. 

Співавторка дослідження Олена Семьоркіна зазначила, що ця аналітична робота має допомогти подолати безкарність у ситуації з нападами на громадських активістів та правозахисників:

«Ми зробили аналіз нашого законодавства через призму захисту громадських активістів та правозахисників. Люди, які обстоюють суспільні інтереси, першими ворогують з корупційними кланами і злочинними угрупуваннями, першими наражаються на небезпеку і першими страждають від безкарності. Ми розглядаємо систему захисту активістів як інструмент подолання безкарності та стимулювання ефективних розслідувань». 

Про свої висновки та рекомендації, висловлені у звіті, автори розповідатимуть під час презентації звіту та дискусії на тему “Чи може гарантувати українське законодавство та практика його застосування безпеку правозахисникам та громадським активістам?”. У обговоренні теми візьмуть участь:

  • Олександр Павліченко, виконавчий директор УГСПЛ;
  • Олена Семьоркіна, аналітикиня УГСПЛ, співавторка звіту;
  • Микола Міхеєв, адвокат, експерт із безпеки, співавтор звіту;
  • Михайло Тарахкало, керівник Центру стратегічних справ УГСПЛ;
  • Роман Лихачов, координатор приймальні УГСПЛ в м. Чугуїв;
  • Віталій Устименко, керівник ГО “Автомайдан”;
  • Лариса Гольник, суддя-викривачка.

 

Модерує Ольга Решетилова, менеджерка проектів УГСПЛ на підтримку та захист громадянського суспільства в Україні. 

 

Захід відбудеться об 11:00 у Всеукраїнському молодіжному центрі, за адресою вул. Еспланадна, 17. 

 

За додатковою інформацією звертайтесь до менеджерки з комунікації та адвокації Марини Хромих ([email protected], +380633349416).

Дослідження підготовлено у рамках проєкту “Підтримка та захист громадянського суспільства в Україні” за спільної підтримки Посольства Нідерландів в Україні та Представництва ЄС в Україні. 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: