Звіт про діяльність Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» в 2007 році
03.02.2016
Звіт про діяльність Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» в 2007 році
Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» створена в 1997 р., легалізована в 1998 г і зареєстрована в 2004 р. З кінця 90-х організація проводить системне спостереження за ходом кампаній по проведенню парламентських, президентських і місцевих виборів, суспільно-політичними процесами, діяльністю органів влади і місцевого самоврядування, сприяє розвитку громадської активності і місцевого самоврядування, здійснює правозахисну і інформаційно-аналітичну діяльність в Одеській області.
В рамках реалізації зазначених видів та напрямків діяльності в 2007 році Одеською обласною організацією ВГО КВУ було проведено понад 80 різноманітних заходів (прес-конференцій, семінарів, тренінгів, круглих столів, вуличних акцій, тощо), створено та розміщено в ефірі 4 радіоролика, видано та розповсюджено 8 одиниць друкованих інформаційних матеріалів ( брошур, буклетів, плакатів, листівок, тощо) загальним накладом біля 70 000 примірників. По окремих проектах Одеська обласна організація ВГО КВУ поширила свою діяльність на Кіровоградську, Миколаївську та Херсонську області. За цей рік послугами організації прямо скористалися близько 10 000 осіб.
1. Діяльність Одеської обласної організації ВГО КВУ під час позачергових виборів народних депутатів 2007 року в Одеській області.
Проведення позачергових виборів народних депутатів України стало серйозним викликом для Одеської обласної організації ВГО КВУ. Не зважаючи на стислі терміни, складну політичну ситуацію та обмежені ресурси, Одеська обласна організація КВУ реалізувала низку програм, метою яких було сприяння максимально чесному та законному ходу виборчої кампанії.
З цією метою в Одеський області була проведена компанія комплексного спостереження за ходом виборчого процесу, здійснювалося інформування громадськості про хід виборчого процесу, залучення уваги виборчих комісій, влади і громадськості до найгостріших проблем, пов’язаних з ходом виборчої кампанії. Окрім цього Одеська обласна організація КВУ провела серію тренінгів для членів виборчих комісій та кампанію освіти виборців, а також надавала безкоштовну юридичну підтримку виборцям.
Кампанія комплексного спостереження за позачерговими парламентськими виборами 2007 року в Одеській області
З квітня 2007 року Комітет виборців України почав спостереження за суспільно-політичною ситуацією, що склалася навколо дострокових виборів у Верховну Раду. Дане спостереження з 2 серпня 2007 року трансформувалося в проект комплексного спостереження за ходом виборчого процесу в Одеській області на дострокових парламентських виборах 2007 року.
Мета спостереження полягала в забезпеченні громадського контролю за учасниками виборчого процесу і сприяння прозорості виборчої кампанії на всіх її етапах, виявленні і попередженні порушень виборчого законодавства.
Для цього Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» успішно провела наступні кампанії:
– довготривалого спостереження;
– короткочасного спостереження в день голосування;
– медіа-кампанію по підтримці комплексного спостереження.
Окрім цього, в ході виборчого процесу надавалася безкоштовна юридична допомога виборцям, потерпілим від порушення їх виборчих прав.
Для отримання безкоштовної юридичної допомоги, виборці могли звертатися суспільну приймальню Одеської обласної організації ВОО «Комітет виборців України».
В рамках цієї програми в Одеській області юристи суспільної приймальні КІУ надав допомоги понад 100 виборцям. Найчастіше зустрічалися питання, щодо порушень пов’язаних із списками виборців, проведенням передвиборної агітації.
Кампанія довготермінового спостереження
Предметом моніторингу була діяльність і порушення законодавства з боку представників політичних партій і виборчих блоків, їх штабів, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, виборчих комісій, засобів масової інформації.
В рамках кампанії довготермінового спостереження в серпні – жовтні 2007р. у Одеській області працювало 12 довгострокових спостерігачів.
За результатами проведення моніторингу було підготовлено і представлено на прес-конференціях 4 аналітичні звіти з питань ходу та найактуальніших проблем виборчої кампанії.
За результатами довготермінового спостереження Одеська обласна організація КВУ зробила висновок, що виборча кампанія по позачерговим виборам народних депутатів була вільною, конкурентною та прозорою. Хоча мали місце порушення, пов‘язані з участю посадових осіб в агітації, такі факти мали місце на користь всіх основних суб’єктів виборчого процесу, не надаючи переваг окремому суб‘єкту виборчого процесу. В той же час Одеська обласна організація КВУ відзначала численні проблеми в організації виборчого процесу (особливо, що стосується якості списків виборців), крім того окремі зміні до виборчого законодавства, прийняті напередодні виборів, стали кроком назад, в частині відповідності демократичним стандартам виборчого процесу.
Висновки та рекомендації Одеської обласної організації КВУ за підсумками моніторингу не лише ставали надбанням громадськості і мали широкий розголос в суспільстві, вони також брались до уваги різноманітними установами, залученими до організації виборчого процесу.
Кампанія короткотермінового спостереження в день голосування
Кампанія спостереження в день голосування проводилася спостерігачами КВУ на виборчих дільницях і в ОВК. Крім того, у всіх виборчих округах Одеської області діяли мобільні групи, під керівництвом експертів КВУ.
У задачі мобільних груп в ході кампанії входило: реагування на порушення виборчого законодавства на території округу, експертна допомога суб’єктам виборчого процесу в день голосування, технічна підтримка спостерігачів на дільницях, моніторинг процесу голосування в окрузі, системна передача інформації в прес-центр і обласний офіс, експертна і технічна допомога міжнародним спостерігачам.
30 вересня КВУ здійснювався моніторинг процесу голосування і підрахунку голосів на виборчих дільницях; попередження, фіксація і оскарження порушень виборчого законодавства під час голосування з боку суб’єктів виборчого процесу; моніторинг роботи ДВК і ОВК в день виборів.
В рамках кампанії в день виборів і під час підрахунку голосів на виборчих дільницях Одеської області знаходилося 110 спостерігачів Комітету виборців України, 20 спостерігачів в ОВК (по 2 в кожну ОВК області) і діяла 21-на мобільна група (в середньому, по 2 на кожен виборчий округ області).
За результатами спостереження в день виборів представлялися на прес-конференціях періодичні інформаційні зрізи, для надання об’єктивної інформації про хід та найактуальніші проблеми процесу голосування і підрахунку голосів в Одеській області.
За висновками Одеської обласної організації КВУ голосування 30 вересня в Одеський області пройшло у вільній та прозорій обстановці, без фактів тиску на виборців, членів комісій, представників ЗМІ чи спостерігачів. В той же час системними були проблеми із списками виборців та організацією процесу голосування, підрахунку голосів та встановленням результатів виборів.
На основі моніторингів, проведених в ході кампаній довготермінового і короткотермінового спостережень, був підготований та оприлюднений загальний аналітичний звіт про хід і основні проблеми виборчої кампанії по позачергових виборах до парламенту в Одеській області.
Медіа-кампанія по підтримці комплексного спостереження
Медіа-кампанія по підтримці комплексного спостереження складалася з двох частин: проведення періодичних прес-конференцій для представлення результатів моніторингу (всього було проведено 4 прес-конференції) і організації в день голосування в Одесі прес-центру.
В день виборів в прес-центрі систематизувала і надавалася ЗМІ об’єктивна і оперативна інформація про хід процесу голосування.
Окрім цього нашою організацією було проведено 2 прес-конференції 30 вересня і 1 – 1 жовтня, на яких були представлені інформаційні зведення і аналітичний звіт за результатами спостереження за процесом голосування і підрахунком голосів в Одеській області.
Безкоштовна юридична допомога виборцям.
Під час виборчої кампанії юристами громадської приймальні Одеської обласної організації КВУ надавалась допомога виборцям, чиї виборчі права були порушені, здійснювалось консультування виборців з питань виборчого права та процедур.
Протягом серпня – жовтня до приймальні звернулося понад 200 громадян, понад 100 з них було надано безкоштовну юридичну допомогу, також всім, хто звертався до приймальні, надавалась інформацію про їх виборчі права.
Кампанія комплексного спостереження за позачерговими парламентськими виборами 2007 року в Одеській області виконувалася в рамках проектів Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»: «Моніторинг вересневих парламентських виборів 2007 року в Одеській області» (проект виконувався при підтримці Національного Фонду підтримки демократії (NED, США) і «Вибори 2007: Громадський монітор» (проект виконувався при підтримці Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні).
Програма навчання членів дільничних виборчих комісій і кампанія освіти виборців.
Одеська обласна організація КВУ за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні провела у вересні 2007р. 36 семінарів для членів дільничних виборчих комісій у всіх виборчих округах Одеської області. За цей час навчання пройшло більше 4000 чоловік.
Семінари проводили тренери Одеського КВУ, сертифіковані ЦВК, учасники семінарів забезпечувалися методичними посібниками для членів ДВК.
Також за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні нашою організацією була проведена кампанія освіти виборців, основною метою якої було ознайомлення виборців з змінами у виборчому законодавстві і привернення уваги виборців до проблеми уточнення даних в списках виборців, процедури голосування по місцю перебування («вдома»).
В рамках цієї кампанії 22-23 вересня в містах Білгород-Дністровський, Ізмаїл, Котовськ, Роздільна, Ренії і Одеса діяли інформаційні пункти, на яких активісти КВУ надавали виборцям просвітницькі матеріали і консультації по позначених проблемах, окрім цього діяли пересувні просвітницькі центри, які поширювали матеріали і надавали консультації в районах області.
Співпраця з міжнародними моніторинговими місіями
Одеська організація КВУ тісно співробітничала з місіями спостереження ENEMO, ОБСЄ та іншими іноземними спостерігачами, надавала численні консультації міжнародним місіям, які працювали в регіоні. Зокрема, фахівці організації консультували довгострокових спостерігачів ENEMO, в тому числі щодо логістики, допомагали місії незалежних спостерігачів із Польщі, тощо.
2. Моніторингові та інформаційно-аналітичні програми
У 2007 році Одеська обласна організація КВУ продовжила і розширила діяльність у сфері здійснення комплексних моніторингів політичних процесів та діяльності різних суспільних інституцій. Зокрема були проведені такі моніторингові програми:
Моніторинг конфліктних ситуацій в Одеський області.
Протягом другої половини половині 2006 – початку 2007 року Одеська обласна організація КВУ здійснила моніторинг конфліктних ситуації в регіоні, що були зумовлені гострим протистоянням між фінансово-політичними групами, представленими в різних гілках місцевої влади. Моніторинг Одеської обласної організації КВУ фактично не виявив конфліктів по лінії влада-громадськість, практично всі випадки є боротьбою місцевих еліт за владні повноваження та доступ до ресурсів, насамперед бюджетних та земельних. Частина кризових ситуацій в регіоні була викликана нечітким розподілом повноважень між місцевими державними адміністраціями, місцевими радами і їх виконкомами, міськими головами.
Матеріали моніторингу нашої організації увійшли до всеукраїнського звіту КВУ по даній темі.
Моніторингу взаємодії народних депутатів України та депутатів місцевих рад з виборцями.
Протягом року, що минув від останніх парламентських та місцевих виборів Одеська обласна організація КВУ здійснювала моніторинг взаємодії обраних органів влади з виборцями в умовах пропорційної виборчої системи. За висновками Одеської обласної організації КВУ, за рік, що минув після виборів 26 березня 2006 року, місцеві представницькі органи влади в Одеський області, як і в інших регіонах України, здебільшого займалася боротьбою за вплив і повноваження, а не виконанням передвиборчих програм та обіцянок. Починаючи з осені 2006 покращилась особиста взаємодія народних депутатів з виборцями в усіх областях України. За оцінкою КВУ системно працюють з виборцями близько третини депутатів. Основні форми взаємодії – особистий прийом, робота помічників, відкриття громадських приймалень, інтерв’ю та коментарі місцевим ЗМІ. Робота з виборцями через партійні приймальні не стала достатньо ефективною, бо до таких приймалень звертаються переважно прихильники партій.
Матеріали моніторингу нашої організації увійшли до всеукраїнського звіту КВУ по даній темі.
Зазначені моніторинги були проведені без зовнішньої підтримки, за рахунок внутрішніх ресурсів нашої організації
Моніторинг дотримання взятих Україною міжнародних зобов’язань в діяльності органів державного управління та місцевого самоврядування.
З березня по серпень 2007 року Одеська обласна організація КВУ, в якості регіонального партнера в рамках загальнонаціонального проекту ВГО КВУ, за сприяння Міжнародного фонду “Відродження” провела моніторинг дотримання взятих Україною засадничих міжнародних зобов’язань в діяльності органів державного управління та місцевого самоврядування.
Моніторинг здійснювався за трьома основними напрямками міжнародних ратифікованих зобов’язань, а саме: Європейської Хартії місцевого самоврядування, Європейської Хартії регіональних мов або мов меншин, Плану Україна ЄС. Моніторинг проводився шляхом аналізу інформації, яка була отримана з відповідей на інформаційні запити, з відкритих інформаційних джерел та моніторингу ЗМІ.
Програма здійснювалася в десяти областях України: Закарпатській, Київській, Львівській, Луганській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській.
Докладний звіт за результатами моніторингу можна знайти на веб-сайті ВГО КВУ за адресою http://www.cvu.org.ua/іlang=ukr&mid=fp&id=1462&lim_beg=45.
“Обіцяли – зробіть і відзвітуйте!”
Проект стартував в лютому 2007 року і виконувався за підтримки Freedom House.
У завдання проекту входило проведення моніторингу стану виконання передвиборних обіцянок політичними партіями, представники яких ввійшли до складу Одеської обласної, Одеської, Котовської, Роздільнянської, Білгород-Дністровської, Ізмаїльської, Ренійської міських рад.
Моніторинг здійснювався шляхом збору інформації щодо діяльності вказаних партійних організацій (блоків) і місцевих рад за період квітень 2006 – травень 2007 років, анкетування відповідних партійних організацій, аналізу документації місцевих рад (порядків денних, рішень, іншої документації), моніторингу публікацій ЗМІ і на основі інших відкритих джерел.
Також в ході моніторингу досліджувався рівень відкритості і підзвітності даних політичних партій виборцям.
Окрім цього, в рамках проекту надавалось сприяння налагодженню взаємозв’язку між виборцями і депутатами місцевим рад, вказаних міст. З цією метою в квітні поточного року у всіх містах, охоплених дією проекту, нашою організацією була проведена акція «Дай доручення депутату!».
Акція проходила впродовж двох днів, з 21 по 22 квітня, в містах Білгород-Дністровський, Ізмаїл, Котовськ, Роздільна, Рені і Одеса.
Основним завданнями заходу було нагадати виборцям про передвиборні обіцянки політичних партій (блоків), які увійшли до міських рад вказаних міст за наслідками виборів 2006 року, і сприяти налагодженню зв’язків між виборцями і політичними партіями (блоками), депутатами.
Для цього в містах працювали інформаційні пункти, на яких виборцям надавалися інформаційні матеріали: збірка передвиборних програм, інформація про місцезнаходження і графік роботи громадських приймалень, місце і графік прийому депутатів відповідних партій (блоків). В ході акції виборці також могли написати доручення депутатам на рішення конкретних проблем свого міста, вулиці, кварталу, будинку.
Всього в акції взяло участь близько 2500 чоловік, з яких близько 400 написало доручення депутатам міських рад своїх міст.
Аналіз отриманих доручень дав можливість виділити проблеми, які хвилюють одеситів і жителів області.
Всі доручення для депутатів разом з зверненням нашої організації передані у відповідні ради і організації політичних партій (блоків).
Окрім цього, наша організація провела моніторинг виконання даних доручень.
За результатами моніторингу підготовлений аналітичний звіт «Виконання передвиборних програм: перші підсумки» за підсумками першого року діяльності партійних структур, що формують Одеську, Ізмаїльську, Ренійську, Білгород-Дністровську, Котовську, Роздільнянську міські і Одеську обласну ради, по виконанню своїх передвиборних програм.
Для обговорення результатів моніторингу, виявлених в його ходу тенденцій і проблем, а також привертання уваги до проблеми виконання передвиборних обіцянок і підзвітності політичних партій (блоків) виборцям 5 липня 2007 року Одеською обласною організацією ВГО КВУ був проведений круглий стіл «Виконання передвиборних програм: перші підсумки».
У круглому столі взяли участь лідери обласних і міських організацій політичних партій і блоків, керівники фракцій політичних партій і блоків, провідні експерти, представники ЗМІ.
З боку організаторів в роботі круглого столу взяли участь – представники Одеської обласної організації ВГО КВУ, Олександр Черненко, прес-секретар ВГО КВУ (м. Київ), Денис Ковріженко, експерт Лабораторії законодавчих ініціатив (м. Київ).
Учасники круглого столу обговорили стан і проблеми виконання передвиборних програм політичних партій (блоків), рівень відвертості і підзвітності політичних партій виборцям, ситуацію із забезпеченням взаємозв’язку між депутатами і виборцями, також в ході круглого столу був представлений вищезазначений звіт «Виконання передвиборних програм: перші підсумки».
В ході круглого столу однієї з актуальних проблем в роботі більшості місцевих рад Одеської області була визнана недосконалість системи обліку підсумків голосування при ухваленні рішень, при якій, часто, результати голосування визначаються в цілому («за», «проти», «стримався»), без розбиття по партійних фракціях.
Таким чином, громадськість позбавлена можливості одержати об’єктивну інформацію про те, як представники тієї або іншої політичної сили голосували по тій або іншій проблемі.
Для сприяння вирішенню даної проблеми учасниками круглого столу була визнана необхідність ініціювати відкрите звернення до керівництва місцевих рад Одеської області, з рекомендацією фіксувати підсумки голосування, як в цілому, так і по партійних фракціях.
Окрім презентації на круглому столі, звіт «Виконання передвиборних програм: перші підсумки» був презентований на прес-конференції за результатами проекту, яка пройшла 10 липня в м. Одесі.
Також звіт був переданий у всі місцеві ради, обласні і міські (за потреби) партійні організації політичних партій охоплених моніторингом і розміщений в Інтернеті на сайті www.cvu.org.ua .
Проект безумовно надав сприяння більшій підзвітності та прозорості влади, зокрема місцевих рад, оскільки в ході його вперше в Одеський області впроваджено методику контролю виконання передвиборчих обіцянок та підзвітність представників політичних партій, що входять до складу місцевих рад, їх підзвітності виборцям. Місцевим радам ще раз було показано (оскільки це не перший моніторинг нашої організації діяльності місцевих рад), що громадськість пильно спостерігає за їх діями.
В це на наш погляд, при системній та послідовній діяльності громадськості та, зокрема, громадських організацій, змусить депутатів та політичні партії бути більш відповідальними.
Ми можемо з упевненістю констатувати, й цей висновок нам підтверджували й представники політичних сил, й депутати, що реалізація саме нашого проекту сприяла більшому розумінню політичними партіями та депутатами місцевих рад необхідності звітуватись перед виборцями не тільки перед виборами, а й в між виборчий період.
Підкреслюємо, що після формального завершення проекту і припинення його грантової підтримки в липні 2007 року, наша організація за рахунок внутрішніх ресурсів продовжує виконання завдань проекту й зараз.
„Україна: рік після виборів. Моніторинг регіонів”
В 2007 році Одеська обласна організація КВУ, в якості регіонального партнера, взяла участь у проекті «Україна: рік після виборів. Моніторинг регіонів», який був ініціативою консорціуму НУО у складі Лабораторії законодавчих ініціатив, ВГО «Комітет виборців України» і Громадської мережі ОПОРА і виконувався за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”.
Метою проекту було ініціація періодичного, методологічно обґрунтованого, багатоінструментального моніторингу українських регіонів, регіональної політики і впливу на неї громадянського суспільства з метою забезпечення високого рівня обізнаності суспільства, а також кращого розуміння процесів, які відбуваються в країні на регіональному рівні і їх впливи на національний.
Проект здійснювався в 10 регіонах: Вінницькій, Волинській, Донецькій, Львівській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Черкаській і Чернігівській областях України.
В рамках проекту Одеська обласна організація ВГО КВУ підготувала моніторингово-аналітичний зріз «Регіональний моніторинг: Одеська область» по чотирьох позиціями: влада і політика; громадянське суспільство, незалежні ЗМІ, бізнес клімат, організувала та провела в Одесі 22 травня 2007 року круглий стіл «Одеська область: рік після виборів».
У круглому столі взяли участь лідери обласних і міських організацій політичних партій і блоків, керівники фракцій політичних партій і блоків в Одеській міській раді, вчені, провідні експерти, представники ЗМІ.
З боку організаторів в круглому столі взяли участь – Ігор Когут, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, Олександр Синьоокий, заступник Голови Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, Анатолій Бойко, Голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», Андрій Когут, Громадянська мережа ОПОРА.
Учасники круглого столу надали свої рекомендації і доповнення до зрізу «Регіональний моніторинг: Одеська область», які були внесені у фінальну версію зрізу.
Регіональний зріз, підготовлений Одеською обласною організацією ВГО КВУ в рамках проекту, увійшов до єдиного всеукраїнського звіту, який був представлений на круглому столі в Києві в липні 2007 року за участю всеукраїнських організацій політичних партій, громадських організацій, представників центральних органів влади, експертів, ЗМІ.
Планується продовження проекту і в 2008 році.
3. Сприяння розвитку громадянської активності
У 2007 році Одеська обласна організація КВУ, продовжила і розширила діяльність по сприянню розвитку громадянської активності в Одеській області.
В рамках цього напряму організацією проводилися просвітницькі кампанії і програми для підвищення правової освіти громадян, здійснювалася інформаційно-методологічна підтримка громадських організацій і ініціативних груп громадян в районах області, був проведений конкурсів мікро-грантів. Зокрема був виконаний проект:
„Сприяння розвитку НДО і ініціативних груп громадян в районах Одеської області – 2007”
Проект проходив при підтримці Східно – європейського демократичного центру (Польща) і був направлений на сприяння розвитку громадської активності в районах Одеської області, шляхом активізації і підвищення ефективності діяльності існуючих і сприяння створенню нових НДО і ініціативних груп громадян.
Минулого року, завдяки підтримці Східно – європейського демократичного центру, наші організації вже виконали аналогічний проект, який дав позитивні результати. Для збереження і розвитку цих результатів, ми провели подібний проект і цього року, і продовжуватимемо роботу в цьому напрямі і надалі.
Проект стартував в квітні поточного року, для його виконання в Одеській області створена координаційна група у складі Одеської обласної організації КВУ і Одеського обласного прес-клубу «Порто-франко».
В рамках проекту було проведено 4 інформаційно-освітні тренінги (Ізмаїл, Білгород-Дністровський, Роздільна, Котовськ) для НДО і ініціативних груп громадян в районах і містах Одеської області (правові основи діяльності НДО, ініціативних груп, створення НДО і ініціативних груп, розробка стратегії діяльності, менеджмент і фінансовий менеджмент, фандрайзинг, піар-діяльність). У тренінгах взяло участь 57 представників НДО і ініціативних груп громадян даних районів.
Окрім цього, в ході виконання проекту був проведений конкурс мікро-грантів для НГО і ініціативних груп громадян з районів області.
Метою проведення конкурсу мікро-грантів було отримання та закріплення НДО і ініціативними групами громадян нових знань і навиків, почерпнутих під час учбово-просвітницьких тренінгів. Також в рамках конкурсу, НДО і ініціативні групи з районів області мали нагоду спробувати свої сили і написанні і реалізації проектів і таким чином одержати додатковий імпульс для свого розвитку.
За умов конкурсу, мікро-гранти надавалися на розвиток громадської активності на рівні місцевих общин в районах області, сприяння рішенню актуальних соціальних (допомога самотнім пенсіонерам і інвалідам) і екологічних (прибирання від побутового сміття сільських територій, лісових, водних об’єктів і ін.) проблем, профілактику інфекційних захворювань, алкоголізму, наркоманії, ВІЛ/СНІД серед дітей і сільської молоді шляхом проведення інформаційних акцій, тематичних лекцій/семінарів і ін..
Результати конкурсу визначала конкурсна комісія, до складу якої увійшли Бойко А. М. (глава Одеської обласної організації КВУ), Бондаренко Н. О. (координатор проекту «Сприяння розвитку НДО і ініціативних груп громадян в районах Одеської області», КВУ), Долматова І. В. (журналіст), Станчев А. Г. (голова Одеського обласного прес-клубу «Порто-франко»), Трепалюк А. (координатор проектів ОГОО „Лицем до лиця”, м. Одеса), Лєвих Л. (координатор проектів ГО „Наші діти”, м. Одеса).
За результатами засідання комісії було визначено 4 переможці:
1.) Громадська організація «Пролісок», м. Білгород-Дністровський з проектом „Освіта і Я”.
В рамках проекту була проведена інформаційно – просвітницька кампанія серед молодих батьків дітей з особливими потребами.
У даній кампанії батьки одержали інформацію про права своїх дітей на освіту, про те, як зайняти свою дитину, використовуючи підручні і природні матеріали. Був організований обмін досвідом між сім’ями, до складу яких входять діти з особливими потребами.
2.) Ініціативна група громадян р. Роздільна з проектом
« Організація молодіжного тренінг-табору в смт. Лиманське».
В рамках проекту був організований і проведений десятиденний табір з метою просвіти молоді району щодо здорового способу життя.
3.) Ініціативна група громадян р. Ізмаїл з проектом
« Наркоманія і алкоголізм – соціальна проблема суспільства ».
В рамках проекту серед учнів школи № 2 м. Ізмаїл. була проведена інформаційно –просвітницька кампанія, направлена на формування у молоді уявлення про наркоманію і алкоголізм, як найбільш небезпечному соціальному явищі.
4) Ініціативна група громадян р. Ізмаїл з проектом
« Влада – молодіжним радам! ».
В рамках проекту в м. Ізмаїл був проведений круглий стіл з участю молодіжних лідерів м. Ізмаїла, м. Херсона, представників громадських організацій, органів влади і ЗМІ.
В рамках круглого столу пройшов обмін позитивним досвідом між представниками активної молоді Херсона і Ізмаїла в створенні міських молодіжних рад.
Всього в рамках конкурсу мікро-грантів було розподілено 4000 гривень.
В ході проекту надавалась інформаційна і консультаційна підтримка НДО і ініціативним групам з районів області (розповсюдження інформації про поточні грантові конкурси; надання консультативної підтримки при написанні грантових заявок і інша діяльність направлена на ліквідацію «інформаційного голоду» і браку досвіду), сприяння налагодженню партнерських зв’язків між ними.
Довгостроковий вплив проекту полягає у тому, що НДО і ініціативні групи громадян, які одержали в рамках проекту інформацію, нові знання і навики, матимуть більше шансів на виживання і продовження діяльності на користь общин своїх населених пунктів і стануть фундаментом для формування сталого громадянського суспільства в районах Одеської області.
Даний проект не є разовим і наступного року Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» планує продовжити роботу у напрямі сприяння розвитку «третього сектора» і громадянської активності в Одеській області.
« Виконання функцій Регіонального інформаційно-ресурсного центру проекту „Сприяння активні участі громадян у протидії корупції в Україні „Гідна Україна” для Кіровоградської, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей».
В 2007 році Одеська обласна організація ВГО КВУ за результатами загальноукраїнського конкурсу виборола право виконувати функції регіонального інформаційно-ресурсного центру проекту „Сприяння активні участі громадян у протидії корупції в Україні „Гідна Україна” для Кіровоградської, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей.
Завданнями нашого регіонального інформаційно-ресурсного центру в 2007 році було:
1.) Сприяти покращенню можливостей НУО і ЗМІ ефективно протистояти корупції. Зокрема, організувати та провести 8 тренінгів для НУО вибраного регіону.
2.)Поширювати інформацію серед грантистів проекту «Гідна Україна». Зокрема, провести три квартальних зустрічі грантистів проекту «Гідна Україна»
3.)Надати більших можливостей населенню щодо отримання якісної інформації про стан коррупції в Україні та надати сприяння активізації громадян до протидії корупції. Зокрема, провести відповідні інформаційні кампанії.
4.) Формувати рівень обізнаності НУО і ЗМІ регіону про грантові програми і конкурси за проектом „Гідна Україна”.
В ході виконання проекту було проведено наступні заходи та діяльність:
– Проведено 8 тренінгів для НУО. В тренінгах взяла участь 162 особи, які представили 61 НУО, ЗМІ та громадську ініціативу Кіровоградської, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей.
– 2 квартальні зустрічі грантерів проекту „Гідна Україна” обраного регіону (Кіровоградської, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей).
– Крім цього в обраному регіоні було проведено 2 інформаційні компанії:
– з поширення інформації про результати загальнонаціонального дослідження «Стан корупції в Україні» (червень-липень 2007 року);
– з поширення інформації про можливості проекту „Гідна Україна” для НУО, ЗМІ, результати загальнонаціонального дослідження „Стан корупції в Україні”, найкращі практики успішної протидії корупції та результати діяльності РІРЦ в Кіровоградський, Миколаївський, Одеський та Херсонський областях за період квітень – листопад 2007 року (листопад – грудень 2007 року).
В рамках інформаційних кампаній проведено 16 інформаційних заходів в областях обраного регіону, в яких взяло участь 286 осіб, які були представниками НУО, ініціативних груп громадян, ЗМІ, місцевих організацій політичних партій, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Також в рамах проекту було розроблено, видано та розповсюджено наступні види просвітницько-мобілізаційних поліграфічних матеріалів на антикорупційну тематику:
– 10 000 примірників брошури «Антикорупційна пам’ятка громадянина».
– 5 000 примірників мобілізаційного плакату «В нашому житі не має місця корупції».
– 3 тематичних випусків, вкладень до газет обраного регіону з питань корупції та протидії корупції, загальним накладом 37 000 примірників.
– 10 000 прим., вкладення до газети «Антикорупційний бюлетень».
Разом з цим було розроблено та розміщено в ефірі станції «Маяк» 4 інформаційно – активізаційних роликів, загальна кількість виходів яких в ефір склала 320 виходів.
Таким чином в ході проведення інформаційних заходів, розповсюдження літератури, тощо за приблизними підрахунками нашим РІРЦем було охоплено ( поінформовано) мінімум 750 тисяч чоловік, що складає понад 10 % населення областей обраного регіону (Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська області).
Ця цифра отримана тільки на основі врахування газетних публікацій та розповсюдження просвітницьких матеріалів. Крім цього необхідно врахувати, що велика кількість населення отримувала цю ж інформацію з радіо, телесюжетів та повідомлень у Інтернет ЗМІ по результатах інформаційних заходів РІРЦ, а також біля 900 тисяч чоловік чули радіо-ролики на радіостанції „Маяк”.
В рамках проекту здійснювалось оперативне інформування НУО регіону та ЗМІ про конкурси та програми проекту «Гідна Україна».
Було складено та поширено 9 випусків інформаційного бюлетню для НУО регіону.
Таким чином, на наш погляд, нам вдалось надати НУО та ЗМІ регіону нові знання та навички для більш ефективної протидії корупції, сформувати їх рівень обізнаності про грантові програми і конкурси за проектом „Гідна Україна”.
Крім цього, на нашу думку, нам вдалось надати сприяння доступу населення регіону до достовірної інформаці про стан корупції в регіоні та активізації громадян в протидії корупції шляхом проведення зазначених інформаційно кампаній та розповсюдження зазначених просвітницько-мобілізаційних поліграфічних матеріалів.
Наша організація продовжуватиме виконання функцій регіонального ресурсно-інформаційного центру проекту „Гідна Україна” й в 2008 році.
4. Правозахисна діяльність
У 2007 році в рамках цього напрямку діяльності Одеською обласною організацією ВГО КВУ було здійснено наступні заходи.
31 січня 2007 року в готелі «Октябрська» відбулась прес-конференція нашої організації по презентації результатів проекту «Моніторинг дотримання прав людини і сприяння їх захисту в Одеській області -2006» (стартував в 2006 році), а також аналітичного звіту про стан дотримання прав людини в Одеській області в 2006 р. .
Крім цього, протягом 2007 року фахівці Одеської обласної організації КВУ здійснювали моніторинг дотримування прав людини в Одеський області і наша організація планує в першій половині 2008 року оприлюднити аналітичний звіт з цієї тематики.
Також зазначений напрямок реалізовувався через надання безкоштовної юридичної допомоги під час виборчої кампанії з позачергових виборів до ВР в вересні 2007 року.
Під час виборчої кампанії юристами громадської приймальні Одеської обласної організації КВУ надавалась допомога виборцям, чиї виборчі права були порушені, здійснювалось консультування виборців з питань виборчого права та процедур.
Протягом серпня – жовтня 2007 року до приймальні звернулося понад 200 громадян, понад 100 з них було надано безкоштовну юридичну допомогу, також всім, хто звертався до приймальні, надавалась інформацію про їх виборчі права.
Як вже наголошувалося, правозахисна складова є однією з невід’ємних в діяльності нашої організації і тому надалі дана складова, безумовно, розширятиметься і розвиватиметься.
5. Медіа-активність Одеської обласної організації ВГО КВУ в 2007 році
У 2007 році Одеська обласна організація ВГО КВУ проводила активну медіа-діяльність: було дано 28 прес-конференцій ( з них 9 – в Кіровоградський, Миколаївський та Херсонський областях) і проведено 2 круглі столи, не враховуючи окремих інтерв’ю, участі в спільних прес-конференціях, виступів на різноманітних публічних заходах представників організації.
Діяльність організації велася публічно і прозоро. Заходи організації широко висвітлювали як регіональні, так і всеукраїнські мас-медіа.
В зв’язку з цим, Одеська обласна організація КВУ дякує засобам масової інформації Одеської області, а також регіональним представникам всеукраїнських ЗМІ за постійну, плідну і професійну співпрацю.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.