НБУ обмежить перекази з картки на картку: які є ризики для волонтерів
4 липня 2024 року відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та...
05 July 2024
25.09.2020
25 вересня відбулась презентація дослідження “(Не)безпека. Про проблеми застосування заходів забезпечення безпеки громадських активістів і правозахисників у межах кримінальних проваджень”, яку розробили аналітики Української Гельсінської спілки з прав людини.
Завантажити дослідження можна за цим посиланням: UHHRU Status Pravozahyst:
Протягом 2017-18 років прокотилась хвиля нападів на активістів. Деякі з них піддавались насильству повторно, через те, що система захисту потерпілих від нападів через громадську та професійну діяльність, не реалізується належним чином.
Дослідники ставили перед собою мету проаналізувати заходи безпеки, які надавались активістам та правозахисникам під час досудових розслідувань, і порівняти з тими, що прописані у законодавстві України. Також розглянути міжнародні практики захисту потерпілих та запропонувати заходи, що мають покращити систему забезпечення безпеки потерпілим від нападів на ґрунті громадської або професійної діяльності.
Щоб ознайомитись із реаліями захисту в Україні, дослідники опитали осіб, яким надавались послуги безпеки від правоохоронних органів. Свої історії вони розповідали і під час дискусії. З їх досвіду можна виокремити такі проблеми як:
Згідно до цих проблем аналітики запропонували рекомендації, що мають змінити систему надання заходів безпеки.
Зокрема, співавторка дослідження Олена Семьоркіна наголосила на важливості створення незалежного органу – Служби внутрішньої безпеки МВС, яка допоможе уникнути конфлікту інтересів, а також буде зв’язком між правоохоронцями та суспільством. У рекомендаціях йдеться і про розробку ступенів надання заходів безпеки та визначення їх конкретного проміжку часу.
Олександр Павліченко зазначив, що поки будуть відбуватись реформи у системі захисту потерпілих, важливо реагувати на напади точково та надавати захист вже зараз тим, хто його потребує.
Результати дослідження будуть рекомендовані Кабінету міністрів України, Офісу Генерального прокурора, які мають залучити висновки аналітиків до вирішення описаних проблем. Дослідження також буде представлено Міністру внутрішніх справ, СБУ, НАБУ, ДБР, які мають забезпечити осіб у кримінальних провадженнях заходами безпеки та контролювати їх виконання належним чином. І Верховному суду, який має узагальнити практику застосування законодавства про забезпечення безпеки осіб у кримінальному судочинстві.
Дослідження підготовлено у рамках проєкту “Підтримка та захист громадянського суспільства в Україні” за спільної підтримки Посольства Нідерландів в Україні та Представництва ЄС в Україні.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
4 липня 2024 року відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та...
05 July 2024
Через 4,5 роки після нападу Слов’янський міський районний суд оголосив вирок вбивцям активіста та волонтера...
02 July 2024
Представники українського громадянського суспільства констатують небезпечну тенденцію щодо переслідування органами правопорядку антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів...
12 April 2024
В Парламенті зареєстровані два взаємопов’язані законопроєкти: «Про спеціальні місії» (реєстр. 11103 від 20.03.2024) (далі —...
26 March 2024