Публікація

Як порушувались права людини в 2014 році?

74 експерти правозахисних організацій з усіх регіонів України взяли участь в складанні Доповіді «Права людини в Україні 2014», яка надає  фахову оцінку дотримання державою прав людини в умовах збройного конфлікту, економічної кризи та масштабних реформаційних процесів. Інформацію, розміщену в доповіді, щороку використовують Європейський Суд, Уряд США, Єврокомісія та інші міжнародні інституції.

НЕГАТИВНІ АСПЕКТИ

Серед основних негативних аспектів експерти неурядового сектору констатують:

–          Органи влади виявилися неспроможними надати ефективну допомогу громадянам України, постраждалим в результаті незаконної анексії АР Крим та збройного конфлікту на Донбасі;

–          Процес збору і фіксації необхідних доказів вчинення злочинів проти людяності і воєнних злочинів відбувається правоохоронними органами вкрай повільно, що ставить під загрозу перспективу розгляду цих злочинів у Міжнародному кримінальному суді;

–          Практично усі реформи в сфері прав людини – кримінальної юстиції, МВС, освітня та медична – відбуваються без належної громадської експертизи та врахуванням міжнародного досвіду, що призводить до численних недоліків в реформаційних пакетах законопроектів;

–          Держава демонструє неспроможність ефективно використовувати запропонований міжнародними та європейськими інституціями експертний потенціал для вирішення наявних проблем в галузі забезпечення прав людини.

Означені негативні тенденції стали причиною того, що лише фахівцями Української Гельсінської спілки з прав людини протягом 2014 року було спрямовано до Європейського суду з прав людини понад 90 звернень з одночасним веденням близько 110 стратегічних судових тяжб на національному рівні.

ПОЗИТИВНІ АСПЕКТИ

Одночасно правозахисники відзначають важливість ухвалення прогресивних змін до Кримінально-виконавчого кодексу, які сприяли відкритості установ виконання покарань, затвердження Стратегії розвитку органів внутрішніх справ, створення при міністерствах дорадчих експертних груп з питань реформування, підтримка на державному рівні волонтерської діяльності.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПРАВОЗАХИСНИКІВ

Експерти констатують, що переважна більшість порушень прав людини відбувалась, серед іншого, через відсутність серйозних стримуючих та контрольних механізмів у владі та відсутність законодавчого забезпечення фундаментальних прав і свобод. Тому пропонують здійснити, зокрема такі кроки:

Розробити проект нової Конституції, забезпечити контроль громадськості за правоохоронними органами, здійснити реформу кримінальної юстиції, розширити обсяг надання безоплатної правової допомоги. В цілому автори доповіді надали чиновникам понад 20 конкретних пропозицій щодо покращення ситуації з правами людини.  Лишається питання, чи помітять їх можновладці.

Захід відбувся за підтримки  Шведської агенції міжнародного розвитку (SIDA) та Фундації “Інститут Відкритого Суспільства” у співпраці з Ініціативою Прав Людини Фундацій “Відкритого Суспільства”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: