Загублені в папірцях: дотримання соцiальних прав внутрішньо переміщених осіб
12.01.2018
Публікація містить компелексний аналіз дотримання соціальних прав внутрішньо переміщених осіб внаслідок збройного конфлікту на сході України.
У звіті охарактеризовано міжнародно-правові зобов’язання держав щодо захисту соціальних прав і свобод людини. На основі відкритих джерел та проведеного експертами УГСПЛ дослідження визначено стан та окреслено проблемні питання захисту соціальних прав внутрішньо переміщених осіб.
Безпечне існування та забезпечення потреб уразливих категорій людей у сферах трудової діяльності, соціального піклування та охорони здоров’я відповідно до закону можливі завдяки реалізації їх соціальних прав. А у зв’язку із ситуацією збройного конфлікту значущість захисту соціальних прав людини зростає ще більше. Ця проблема є актуальною і для України. При цьому, як виявилося в результаті дослідження, невідомо, скільки всього осіб наразі є переселенцями внаслідок анексії Криму та збройного конфлікту у Донецькій та Луганській областях: через специфіку обліку дані різних державних органів відрізняються. Так, станом на 24 липня 2017 року, за даними структурних підрозділів соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій, взято на облік 1 580 646 переселенців або 1 270 372 сім’ї з Донбасу і Криму. Дані ж місцевих управлінь Державної служби з надзвичайних ситуацій щодо кількості ВПО, розміщених в областях, від цієї цифри відрізняються. Це дає підстави вести мову про дві групи ВПО: 1 – особи, які перебувають на обліку, мають статус ВПО та отримують (або мають право на отримання) державної допомоги; 2) особи, які переїхали із АРК, Донецької чи Луганської областей, але не мають статусу ВПО й не претендують на державну підтримку. В результаті проведеного під час дослідження опитування 7% ВПО повідомили, що жоден член їх сім’ї не перебуває на обліку в органах соціального захисту. В інших випадках на обліку перебуває переважно 1–2 члени сім’ї (48%), оскільки реєструються лише особи, які мають право на отримання тих чи інших соціальних виплат або послуг.
У фокусі дослідженні є як аналіз нормативних актів, які висвітлюють соціальні права на міжнародному, регіональному та національному рівнях, так і вивчення стану захисту соціальних прав внутрішньо переміщених осіб внаслідок збройного конфлікту на сході України. Матеріали дослідження засвідчують, що найчастіше у ВПО виникають проблеми з приводу:
– заборгованості по виплатам ВПО (пенсії, адресна допомога);
– допомоги у вирішенні житлових питань (забезпечення житлом, укладення договору оренди житла тощо);
– встановлення фактичного місця проживання;
– оформлення субсидії;
– вартості оплати житла та комунальних послуг;
– скасування довідки ВПО у зв’язку із веріфікацією. На основі отриманих даних запропоновані конкретні рекомендації, спрямовані на вдосконалення захисту соціальних прав внутрішньо переміщених осіб.
Ознайомитись із публікацією можна за посиланням
Ця публікація надрукована в рамках проекту «Права людини понад усе», який впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини та фінансується Міністерством міжнародних справ Канади. Погляди та інтерпретації, представлені у ній, не обов’язково відображають погляди Міністерства міжнародних справ Канади чи Уряду Канади. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.