Публікація

Чи можливо отримати компенсацію від уряду Польщі особі, примусово виселеній на територію УРСР?

доброго дня!підкажіть будь ласка як мені діяти і куди звертатись. моя бабуся вивезена з польші вона тоді мала 17 -18років в неї є документи про виселення і про майно адже вони були дуже заможними людьми як отримати їй компенсацію від польського уряду. наперед дякую і дуже надіюсь на вашу відповідь

Відповідь
Дане переселення відбувалось на основі Угоди між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Польським Комітетом Національного визволення про евакуацію українського

населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР від 09.09.1944 року, що набула чинності 09.09.1944.

Згідно з Угодою, Уряд УРСР заявив, що евакуйовані на територію УРСР розміщуються згідно з їх бажанням або в колгоспному господарстві, або наділяються землею для ведення одноосібного господарства в розмірах не менших ніж ті, якими вони користувались до евакуації, але не більше 15 га на одно господарство. Селяни, які переселяються на територію УРСР, якщо вони навіть і не мали землі на момент евакуації, в разі їх бажання будуть наділені землею на загальних підставах.

Крім того, згідно ст. 3 Угоди, уряд УРСР мав видати евакуйованим грошову позику в місцях їх розселення на господарське влаштування та інші потреби в розмірі 5000 карбованців – злотих, на одно господарство з поверненням на протязі 5 років.

Вартість рухомого, а також нерухомого майна, яке лишається після евакуації, повертається евакуйованим за страховою оцінкою згідно з законами, що існують в Українській Радянській Соціалістичній Республіці і відповідно в Польській державі. В разі відсутності страхової оцінки, майно оцінюється Уповноваженими і Представниками Сторін (п. 6 ст. 3 Угоди).

По закінченні евакуації обидві Договірні Сторони визначають вартість: виданого евакуйованим хліба за зданий ними на місці врожай, виділених для них посівів, компенсації за залишене рухоме і нерухоме майно та інших видатків, учинених Сторонами, і проведуть між собою взаєморозрахунок по згоді грошима або в натурі: продукцією сільського господарства або промисловості.

Таким чином, Міжнародною угодою було врегульовано питання щодо компенсації переселенцям з Польщі до України. Однак з того часу ніяких компенсацій не відбувалось. Крім того, в законодавстві України відсутні будь-які нормативні акти щодо порядку компенсацій.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: