Питання юристу від маряна
18.04.2016
Як що я доглядаю за старою людиною чи я можу виїхати за кордон.
Відповідь юриста:
Законодавством України передбачено декілька форм здійснення догляду за престарілими людьми. Так наприклад, відповідно до Цивільного кодексу України, догляд за літньою людиною може здійснюватися у формі довічного утримання. Відповідно до ст. 744 ЦК України такий догляд передбачає, що одна сторона (відчужувач) передає іншій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.
При цьому договір довічного утримання (догляду) укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Разом з тим, догляд за престарілою людиною може також здійснюватись у вигляді опіки над літньою людиною чи у вигляді патронажного піклування за такою людиною. Патронаж, як правило, здійснюється безкоштовно. Якщо пенсіонер дієздатний і не страждає психічними розладами, а так само цілком може себе забезпечити, над ним встановлюється піклування у формі патронажу.
Над повнолітніми дієздатними особами, які за станом здоров’я не можуть самостійно захищати свої права та виконувати свої обов’язки, піклувальник може бути призначений тільки за проханням цих осіб.
У разі неможливості подальшого виконання фізичною особою обов’язків набувача за договором довічного утримання (догляду) з підстав, що мають істотне значення обов’язки набувача можуть бути передані за згодою відчужувача члену сім’ї набувача або іншій особі за їхньою згодою. (п.1 ст. 752 ЦК України)
Що стосується опіки та піклування, то подібні відносини базуються на вільній згоді опікуна або піклувальника виконувати свої повноваження (ч.3 ст. 63 ЦК України) Оскільки наявність певних об’єктивних обставин може унеможливлювати продовження цих відносин за участю призначеного опікуна чи піклувальника, передбачена можливість звільнення опікуна та піклувальника, тобто передбачене надання опікунові та піклувальникові права самостійно звернутися до суду чи органу опіки та піклування із заявою про звільнення від виконання своїх обов’язків.
Для того щоб дати максимально інформативну відповідь на Ваше запитання нам необхідно знати:
1) Який з вищенаведених видів догляду за літньою людиною Ви здійснюєте? (можливо це усна домовленість?)
2) На який період часу Ви плануєте поїхати за кордон (тимчасово чи на постійній основі)?
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.