Питання юристу від Олена
23.05.2016
Гр. Ковень С.С., голова правління ОСББ «Автомобіліст-59», самовільно, без попередження та моєї згоди, встановив камеру відеоспостереження у під’їзді над вхідними дверима моєї квартири. Варто зазначити, що вже одну відеокамеру встановлено над дверима його квартири, що повністю задовольняє потребу огляду відвідувачів під’їзду. При опитуванні сусідів, встановлено, що згоди на встановлення відеокамери ніхто не надавав. Відео з 2 камер зафіксовує вхід до моєї квартири.
При спробі цивілізовано вирішити ситуацію, ми наштовхнулися на неадекватну поведінку сімї Ковень. Сам Ковень С.С. ховається від нас, у разі випадкової зустрічі – тікає. Його дружина ображає лайкою, принижує. Окрім того, записи відеокамер вони використовують у протиправних цілях, коментуючи мій спосіб життя та членів моєї родини. Надати документи, що дозволяють проводити відеозйомку, Ковені у категоричній формі відмовились.
Враховуючи той факт, що Ковень С.С., не повідомивши нас, спробував провести нелегітимні збори мешканців (оскільки за словами сусідів, кворуму не було, вийшло всього кілька чоловік), припускаємо, що кошти на придбання та монтаж камери він витратив з внесків за утримання ОСББ, не погодивши з більшістю членів ОСББ. Звертаємо увагу на нецільове використання коштів, отриманих від внесків за утримання ОСББ, оскільки ці гроші мають йти на утримання будинку, а не на таємну відеофіксацію його мешканців. Це є порушенням чинного законодавства та Статуту ОСББ.
Прошу надати роз’яснення стосовно моїх подальших дій щодо демонтажу незаконно встановленої камери над вхідними дверима моєї квартири.
Відповідь юриста:
Вирішення Вашого питання в значній мірі лежить у площині застосування закону України про ОСББ від 29.11.2001 №2866-ІІІ.
Тож схема дій має бути такою:
1. написати офіційне звернення на адресу асоціації або управителя ОСББ з проханням надати інформацію про діяльність об’єднання, оскільки це гарантовано ст. 17 згаданого закону. Завдяки цьому можна взнати кілька пунктів (з яких коштів придбано відеокамери, хто виконував монтажні роботи, яка кількість співвласників квартир була присутня на зборах, причини встановлення відеокамер саме біля Вашого помешкання тощо).
2. оскільки у Вас є інформація про те, що збори були нелегітимними, потрібно точно знати (дізнатись), яка кількість співвласників повинна брати участь у зборах, щоб голосування було чинним. Ця інформація повинна міститися у статуті організації.
3. відповідно до п. 1 ст.307 Цивільного Кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.Необхідно пересвідчитись, що Ви не давали згоду (у письмовій чи усній формі).
У разі, якщо за Вашим запитом буде отримана інформація, що свідчитиме про порушення чинного законодавства, Ви зможете звернутися до управителя ОСББ з проханням усунути порушення та/або звернутися в правоохоронні органи.
Для кращого розуміння практики вирішення ситуацій, подібних до Вашої, пропонуємо ознайомитися з витягом з реєстру судових рішень за посиланням: https://scourt.info/doc/ACCEKW
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.