Питання юристу від Ростовцева Наталія
29.04.2016
Добрий день!Мій чоловік має чорнобильське посвідчення 3-ї категорії, на основі чого, наша дитина отримала дитяче чорнобильське посвідчення жовтого кольору. Які у нас є пільги та компенсації?
Відповідь юриста:
У зв’язку зі змінами в законодавстві у 2015 році, було відмінено та скорочено перелік пільг для осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, в тому числі для категорії 3. Основним законодавчим актом, що регулює це питання, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ст. 22- пільги та компенсації громадянам, які віднесені до категорії 3).
Зокрема, ті, хто мають неповнолітніх дітей і проживають на території зон радіоактивного забруднення, можуть отримати щорічну відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 14 робочих днів. Варто звернути увагу, що таке право надається тільки одному з батьків.
Окрім державної пенсії, особи, які віднесені до категорії 3, мають право на отримання додаткової пенсії на шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію (ст. 49 Закону). Розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, становить 113,88 грн. (п. 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
У випадку, якщо Ваша дитина продовжить навчання після закінчення школи, держава зобов’язана надати їй гуртожиток, якщо вона не має іншого житла. Окрім цього, виплачується додаткова соціальна стипендія у таких розмірах: учням – 130 гривень; студентам вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр», – 150 гривень; студентам вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр”, «спеціаліст» або «магістр», – 170 гривень (п. 35 Порядку призначення і виплати стипендій).
Зарахування поза конкурсом можливе тільки для дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи та проживають на територіях радіоактивного забруднення, за умови одержання позитивних оцінок на вступних екзаменах та направлення на навчання згідно з планом цільової підготовки або договорами з підприємством. При цьому, навчання відбувається за рахунок коштів державного бюджету.
Також законодавство встановлює такі житлові пільги:
– першочерговий вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів для тих, хто потребує поліпшення житлових умов;
– взяття на квартирний облік громадян, які проживають у комунальних квартирах, незалежно від розміру жилої площі;
– передача в особисту власність жилих будинків та жилих приміщень державного і громадського житлового фонду, в які відселені або самостійно переселилися громадяни з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, незалежно від розміру займаної площі;
– передача громадянам, які відпрацювали на території зони гарантованого добровільного відселення не менш як три роки, безплатно в приватну власність квартир (будинків) державного та громадського житлового фонду, які вони займають у цій зоні;
Громадянам, які віднесені до категорії 3, відшкодовується 50 процентів вартості палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населення, які проживають на територіях радіоактивного забруднення до відселення у будинках, що не мають центрального опалення. Відшкодування надається за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (станом на січень 2016 року максимальна величина доходу, яка дає право на податкову соціальну пільгу, складає 1930 грн на особу).
Громадяни, які віднесені до категорії 3, також мають податкові пільги, зокрема, вони звільняються від плати за землю.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.