Питання юристу від Відаль Віталі
18.10.2016
Чи має право державний службовець відмовляти громадянину України в проханні або вимозі назвати своє прізвище? І якщо ні, то в якому законі це написано?
Дякую.
Відповідь юриста:
Законодавство прямо не зобов’язує державного службовця на вимогу будь кого називати своє прізвище. Але це випливає з обов’язків та правил етичної поведінки державного службовця.
Згідно з ч.2 ст.5 законом «Про захист персональних даних»
Персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою. Не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень.
Згідно з законом «Про державну службу» Державний службовець – це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі – державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно з Статтею 8. «Закону про державну службу» Основні обов’язки державного службовця
- Державний службовець зобов’язаний:
2) дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки;
3) поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина;
13) надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.
Державні службовці виконують також інші обов’язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах.
Стаття 62. Обов’язки державного службовця щодо додержання службової дисципліни
- Державний службовець зобов’язаний виконувати обов’язки, визначеністаттею 8цього Закону, а також:
1) не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця;
2) виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців;
- Державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обов’язки.
Стаття 64. Дисциплінарна відповідальність державного службовця
- За невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
Стаття 65. Підстави для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності
- Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
- Дисциплінарними проступками є:
2) порушення правил етичної поведінки державних службовців;
Згідно з правилами етичної поведінки державних службовців (постанова Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 р. № 65)
- Державні службовці у своїй діяльності керуються принципами етики державної служби, що ґрунтуються на положеннях Конституції України, законодавства про державну службу та запобігання корупції, а саме:
2) гідної поведінки;
Принципи етики державної служби
- Гідна поведінка передбачає:
1) повагу до гідності інших осіб;
2) ввічливість та дотримання високої культури спілкування;
3) доброзичливість і запобігання виникненню конфліктів у стосунках з громадянами;
4) недопущення, у тому числі поза державною службою, дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця.
- За порушення цих Правил державні службовці несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.