Публікація

Питання юристу від Вініченко Світлана

Доброго дня! Я працюю в шкільній бібліотеці. Як і в минулому, так і в цьому році нас зобов’язують пройти медогляд за власні кошти. Місяць тому письмово звернулася до районного відділу освіти з проханням пояснити на підставі яких законодавчих документів ми проходимо медогляд за власні кошти, але відповіді не отримала.

Відповідь юриста:

Нормами законодавства України про охорону здоров’я, Законами України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” та “Про захист населення від інфекційних хвороб”, зокрема, встановлено, що з метою охорони здоров’я населення організуються профілактичні медичні огляди ряду категорій громадян, професійна чи інша діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь, а також працівників, зайнятих на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, військовослужбовців.

Одночасно з тим, піклування про власне здоров’я та здоров’я своїх дітей, а також проходження у передбачених законом випадках профілактичних медичних оглядів, здійснення щеплень тощо, відноситься до обов’язків громадян України. (ст. 10 “Основ законодавства України про охорону здоров’я”)

Відповідно до ст. 14 ЗУ “Про охорону праці”: певні категорії працівників зобов’язані проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди. У разі невиконання даної вимоги, працівник несе безпосередню відповідальність. Стаття 17 ЗУ “Про охорону праці” містить норму, яка вказує, що роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов’язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов’язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати.

Крім того, ст. 169 Кодексу законів про працю, а також ст. 17 ЗУ “Про охорону праці” встановлює, що роботодавець зобов’язаний за  свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Попередній  медичний огляд проводиться під час прийняття на роботу з метою:

  • визначення  стану здоров’я працівника і реєстрації вихідних об’єктивних  показників здоров’я та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу;
  • виявлення професійних  захворювань  (отруєнь),  що  виникли раніше при роботі на попередніх виробництвах, та попередження виробничо зумовлених і професійних захворювань (отруєнь).

 

Періодичні медичні огляди проводяться з метою:

  • своєчасного виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань (отруєнь), загальних та виробничо зумовлених захворювань у працівників;
  • забезпечення динамічного спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;
  • вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;
  • розробки індивідуальних та групових закладів охорони здоров’я та реабілітаційних заходів працівникам, що віднесені за результатами медичного огляду до групи ризику;
  • проведення відповідних оздоровчих заходів.

 

За результатами періодичних медичних оглядів, у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів. Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров’я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров’я працівника.

Відповідно до п.2.5. про порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений Наказом Міністерства охорони здоров’я від 21.05.2007 року №246, роботодавець за рахунок власних коштів забезпечує організацію проведення медичних оглядів, витрати на поглиблене медичне обстеження працівника з підозрою на професійні та виробничі зумовлені захворювання та їх медичну реабілітацію та диспансеризацію працівників груп ризику розвитку професійних захворювань.

Законодавством визначено, що керівники підприємств, установ і організацій несуть відповідальність за своєчасність проходження працівниками обов’язкових медичних оглядів та за шкідливі наслідки для здоров’я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли обов’язкових медичних оглядів.

У разі приймання на роботу (або допуску до роботи) працівників, які не пройшли профілактичних медичних оглядів, а також порушення термінів їх проходження роботодавець несе відповідальність згідно із чинним законодавством.

Отже, Вам слід пройти медогляд, навіть за власні кошти, а після цього порушувати питання перед роботодавцем про їх відшкодування. У випадку отримання від роботодавця письмової відмови на Ваш запит про відшкодування понесених витрат, слід звернутися до суду.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: