Що робити, якщо затримали необґрунтовано: поради юристів
На сьогодні трапляється багато випадків необґрунтованих затримань осіб з боку правоохоронних органів. Що робити, якщо...
02 February 2024
17.03.2014
Добрий день. Прошу Вас допомогти у наступному питанні. Я звернувся до Європейського суду з прав людини з позов до України в особі Управління Пенсійного фонду України у зв”язку з скасування апеляційним адміністративним судом постанови міського суду про перерахунок пенсії згідно показника середньої заробітної плати по Україні за рік, що передує року звернення. Даний позов був підготовлений мною на основі прикладу позову до Європейського суду мого знайомого чорнобильця. Його позов був успішно задоволений 14.01.2014 року. Однак мій позов було повернуто без розгляду з посиланням на статтю 34 та 35 Конвенції. Я не можу зрозуміти свою помилку у складеному позові прошу допомогти у відповідному коригуванні. Друге питання до моїх знайомих чорнобильців почали приходити нові бланки (формуляри) з Європейського суду – Чи потрібно мені заповнювати змінені бланки; чи можна користуватися старим варіантом бланків? Заздалегіть дякую.
Відповідь.
Повернення заяви
Станом на 2011 р. близько 90% індивідуальних заяв до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ, Суд) відхиляється без розгляду по суті через недотримання одного з критеріїв прийнятності, закріплених у ст. 34 та ст. 35 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Більшість таких заяв відхиляються через їх «явну необґрунтованість» (це, зокрема, скарги, де явно або вочевидь не було порушення, скарги, не підтверджені документально, а також надто заплутані або надумані скарги).
Для того, щоб визначити Вашу помилку (помилки) у складенні заяви, необхідно проаналізувати текст Вашої заяви.
Можливо, Суд повернув заяву у зв’язку з порушенням критерію прийнятності, передбаченому ч. 1 ст. 35 Конвенції: Суд може брати справу до розгляду лише після того, як було вичерпано всі національні засоби правового захисту, згідно із загальновизнаними принципами міжнародного права. Так, несприятливе рішення апеляційного суду, перед тим як звертатись до ЄСПЛ, варто оскаржувати до касаційного суду – або ж, принаймні, обґрунтовано довести у заяві до ЄСПЛ, що таке оскарження, з тієї чи іншої причини, було б невідповідним і неефективним з урахуванням конкретних обставин справи. Якщо цього не було зроблено, ЄСПЛ вправі повернути подібну заяву у зв’язку з невичерпанням усіх національних засобів правового захисту.
Аби уникнути помилок при написанні заяв до ЄСПЛ в майбутньому, варто керуватись Практичним посібником щодо прийнятності заяв, розміщеному на офіційному сайті Суду.
Нові формуляри заяви
Вам слід користуватися новим формуляром заяви, введеним 1 січня 2014 р.
Справа в тому, що одночасно із введенням нового формуляру заяви, було внесено відповідні зміни до Регламенту ЄСПЛ (власне, новий формуляр заяви якраз приведено у відповідність з оновленою редакцією Регламенту). Цим актом Суд керується, зокрема, при розгляді питання щодо прийнятності заяв. Якщо вимоги, викладені в п. 1, 2 і 3 ст. 47 Регламенту, не дотримані, Суд може не розглянути Вашу заяву. Аби цього уникнути в майбутньому, вам не варто користуватись старим формуляром заяви – більш розважливо було б заповнити новий.
Із Нотаткою для заповнення нового формуляру заяви до ЄСПЛ можна ознайомитись на сайті ЄСПЛ.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
На сьогодні трапляється багато випадків необґрунтованих затримань осіб з боку правоохоронних органів. Що робити, якщо...
02 February 2024
Особливий режим роботи у судах запроваджено з 16 березня. УГСПЛ виокремила найголовніше з інформаційного листа...
04 May 2020
07 February 2016