Помилки в трудовій книжці при оформленні пенсії: як їх виправити?
При оформленні пенсії люди зіштовхуються з досить частими відмовами, які пов’язані з помилками при оформленні...
19 May 2023
28.07.2015
02.02.2015 мене прийняли на роботу в “… Банк”.Обіцяли(усно) 2500 грн зар.плати + 1000-бонусами.Перша виплата з/плати мала бути здійснена 03.03.2015,але в цей день в банк була введена тимчасова адміністрація і належні мені кошти не потрапили на зарплатну карточку, а, як з”ясувалося згодом, зависли на рахунку 36. 18.03.2015 я звільнилась і 19.03.2015 отримала 466,55 грн зар/плати, а за кілька днів-біля 200 грн розрахункових. Мені вдалось отримати довідку про те, що за лютий мені нараховано 1218 грн, а за березень -819 грн і більше жодних пояснень я добитися не можу. Допоможіть розібратися: -чи правильно мені нараховано зар.плату і яку суму я маю доотримати; – як мені прискорити отримання невиплаченої зар. плати, якщо вона зависла на рах.36(розрахунки з покупцями…) а виплати з нього здійснює не банк, а ФГВФО аж після ліквідації банку; -чи можу я вимагати компенсацію за невчасну виплату заробітної плати? Спасибі за консультацію…
Відповідь
Враховуючи, що Вас була усна домовленість, то важко сказати, чи правильно було нараховано заробітну плату. Загалом українське законодавство не забороняє укладення трудового договору в усній формі , але з практичної точки зору Вам буде набагато важче довести розмір заробітної плати, про який Ви домовлялись, якщо у Вас немає письмового трудового договору.
Якщо презюмувати, що розмір заробітної плати дійсно мав становити 2500 грн плюс бонус у розмірі 1000 грн, то очевидно, що заробітну плату було нараховано неправильно. При цьому, зверніть увагу на те, що згідно з Законом України «Про оплату праці» поняття «заробітна плата» включає основну та додаткову заробітні плати, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно з п.3 ч. 6 статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» обмеження на задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку під час тимчасової адміністрації не поширюється на зобов’язання банку щодо виплати заробітної плати.
Також відповідно до ч.8 п.2.2 Глави 2 Посібника тимчасового адміністратора банку «Зобов’язання, які пов’язані з обслуговуванням господарської діяльності банку, у тому числі виплатою заробітної плати, авторської винагороди, відшкодуванням шкоди, заподіяної життю та здоров’ю працівників банку […] виконуються в межах установлених тимчасовим адміністратором лімітів відповідно до кошторису витрат тимчасового адміністратора і загального кошторису доходів та витрат банку.» Також «Тимчасовий адміністратор видає наказ про оплату праці та про встановлення операційних витрат банку і його відокремлених структурних підрозділів.»
Таким чином, незважаючи на те, що в банк була введена тимчасова адміністрація, заробітну плату Вам все одно має бути виплачено.
Відповідно до ст. 115 Кодексу законів про працю України та статті 24 Закону України «Про оплату праці» «Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.»
За порушення цих норм посадові особи підприємств несуть адміністративну відповідальність згідно зі ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Cтаттею 34 Закону України «Про оплату праці» за несвоєчасну виплату заробітної плати працівникам передбачено компенсацію у зв’язку зі зростанням цін на споживчі товари і тарифів на послуги. Проте така компенсація встановлюється лише у випадку, якщо виплата заробітної плати затримується на один і більше календарних місяців.
Компенсація виплачується у тому ж місяці, в якому виплачується заборгованість за відповідний місяць.
«Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).» У разі, якщо власник або уповноважений орган відмовляються виплачувати компенсацію, це може бути оскаржено Вами у судовому порядку.
Таким чином Ви маєте право також і на компенсацію за несвоєчасну виплату заробітної плати, яку Вам мають виплатити разом із заборгованою заробітною платою. Оскаржити невиплату як заробітної плати, так і компенсації, Ви можете в судовому порядку.
Що стосується виплати грошей з 36 рахунку, то це в принципі не є Вашою проблемою. Тимчасовий адміністратор зобов’язаний виплатити Вам заробітну плату та компенсацію незалежно від того, на якому рахунку знаходяться кошти.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
При оформленні пенсії люди зіштовхуються з досить частими відмовами, які пов’язані з помилками при оформленні...
19 May 2023
На початку квітня Міністерство цифрової трансформації повідомило, що Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до ряду...
14 April 2023
Доброго дня Скажіть будь ласка, чи має право бібліотекар зі стажем роботи38 років право на...
23 March 2017
Працівники громадської приймальні Гельсінської спілки у Сумах розповідають про власний досвід отримання письмових відповідей від...
15 August 2016