Житлові сертифікати: хто їх може отримати та як оформити
Громадяни, чиє житло було зруйноване або значно постраждало внаслідок обстрілів, можуть отримати житловий сертифікат. Він...
15 March 2024
17.10.2013
Доброго дня! питання стосується приватизації гуртожитків, проживаю в гуртожитку більше 10 років, який нещодавно був переданий в комунальну власність, реєстрація по місцю проживання протягом усього терміну проживання, чи маю я право на приватизацію житлового приміщення, яке займаю, якщо раніше приймала участь у приватизації квартири батьків у рівних частинах, є співвласником 1/3, тобто 12 м кв., при нормі 21 м кв.
Відповідь
Наведене питання регулюється ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» від 09.06.1992р. N 2482, ЗУ «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 р. N 500.
Відповідно до ст. 5 останнього з наведених законів, приватизація жилих приміщень у гуртожитках здійснюється, зокрема, шляхом безоплатної їх передачі громадянам з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю. Те саме положення закріплено в ст. 3 першого з наведених законів.
Згідно з ст. 4 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація житла в Україні здійснюється з використанням житлових чеків, що видаються кожному громадянину.
Ст. 5 того ж закону встановлено, що якщо загальна площа квартири менше площі, яку має право отримати сім’я наймача безоплатно, наймачу та членам його сім’ї видаються житлові чеки, сума яких визначається виходячи з розміру недостатньої площі та відновної вартості одного квадратного метра.
Отже вашій сім’ї для приватизації житла належало отримати житлових чеків з розрахунку 21 кв. м. на кожного члена сім’ї та додатково 10 кв. м. на сім’ю, що в сумі складає 73 кв. м. Оскільки вашою сім’єю було приватизовано квартиру площею 36 кв. м., то різниця 37 кв. м. повинна була бути надана вашій сім’ї у якості житлових чеків.
Відповідно до цитованої ст. 5, право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають у них.
Однак, тією ж статтею встановлено, що кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Неоднозначне тлумачення вказаного положення органами приватизації стало причиною для прийняття рішення Конституційним судом України від 10.06.2010 р. N 15-рп/2010 у справі N 1-38/2010.
Зазначеним рішенням встановлено, що право громадян України на безоплатну приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз, якщо громадянин України повністю використав житловий чек для приватизації житла у державному житловому фонді, і у його власність безоплатно передано в одній чи кількох квартирах (будинках) загальну площу з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю.
Враховуючи вищенаведене, ви маєте право на приватизацію займаного вами житлового приміщення в гуртожитку виходячи з невикористаних вами житлових чеків на площу, що становить різницю між санітарною нормою в 21 кв. м. та приватизованим вами раніше житлом площею 12 кв. м. Тобто ви маєте право безоплатно приватизувати житлове приміщення в гуртожитку площею до 9 кв. м.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Громадяни, чиє житло було зруйноване або значно постраждало внаслідок обстрілів, можуть отримати житловий сертифікат. Він...
15 March 2024
З 1 серпня 2023 року Національна соціальна сервісна служба почала перевіряти фактичне місце проживання внутрішньо...
06 November 2023
Процес спадкування і до війни викликав чимало питань, а тепер набуває все більшої актуальності –...
26 October 2023
Попри те, що можливість оформлення житлової субсидії існує вже чимало років поспіль, у громадян час...
20 October 2023