Помилки в трудовій книжці при оформленні пенсії: як їх виправити?
При оформленні пенсії люди зіштовхуються з досить частими відмовами, які пов’язані з помилками при оформленні...
19 May 2023
16.09.2013
Що робити, якщо бухгалтерія вузу заднім числом провела пониження ставки і зараз знімає гроші, які ніби то були помилково виплачені з зарплати та відпускних.
Відповідь
Відповідно до ч. 4 ст. 97 КЗпП, власник або уповноважений ним орган чи фiзична особа не має права в односторонньому порядку приймати рiшення з питань оплати працi, що погiршують умови, встановленi законодавством, угодами, колективними договорами.
Крім того, у ст. 103 КЗпП встановлено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.
Це також зазначено у ч. 3 ст. 32 КЗпП – у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці – систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших – працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Такі гарантії передбачені законодавством для того, щоб працівник встиг підготуватися сам і свою родину до наступного зменшення своєї заробітної плати. Якщо не зробити попередження, такого працівника за 2 місяці, то він вправі подати до суду позов про стягнення моральної (немайнової) шкоди на підставі ст. 237-1 КЗпП.
У ст. 96 КЗпП передбачено, що посадові оклади службовцям установлює власник або уповноважений ним орган відповідно до посади і кваліфікації працівника. За результатами атестації власник або уповноважений ним орган має право змінювати посадові оклади службовцям у межах затверджених у встановленому порядку мінімальних і максимальних розмірів окладів на відповідній посаді.
А ці мінімальні і максимальні розміри окладів встановлюються в колективному договорі та входять до системи оплати праці. Система оплати праці змінюється шляхом внесення змін до колективного договору. Коли колективний договір на підприємстві не укладено, то зміни в системі оплати праці вносяться в положення про оплату праці, узгоджене власником або уповноваженим ним органом з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Якщо це запроваджується в бік погіршення, то такі заходи вступають в силу тільки через два місяці після підписання змін до колективного договору сторонами, які його уклали. Вважається, що за цей період всі працівники будуть ознайомлені з вказаними вище змінами.
Після підписання таких змін роботодавець видає наказ про внесення змін до посадових окладів. Доцільно з цим наказом ознайомити всіх працівників. Тобто, первинним є колективний договір та зміни до нього, а вже після внесення цих змін видається відповідний наказ.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
При оформленні пенсії люди зіштовхуються з досить частими відмовами, які пов’язані з помилками при оформленні...
19 May 2023
На початку квітня Міністерство цифрової трансформації повідомило, що Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до ряду...
14 April 2023
Доброго дня Скажіть будь ласка, чи має право бібліотекар зі стажем роботи38 років право на...
23 March 2017
Працівники громадської приймальні Гельсінської спілки у Сумах розповідають про власний досвід отримання письмових відповідей від...
15 August 2016