Що робити, якщо затримали необґрунтовано: поради юристів
На сьогодні трапляється багато випадків необґрунтованих затримань осіб з боку правоохоронних органів. Що робити, якщо...
02 February 2024
16.06.2013
Добрий день. Поясніть, будь ласка, межі використання фото/відео/аудіозаписуючої техніки(сучачного телефона) для фіксування правопорушень з боку посадовців, службових осіб, інших громадян з метою запобігання утисків своїх прав та свобод. Буду величезно вдячним за відповідь. Юрій
Відповідь
Відповідно до ст. 34 Конституції України, Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом.
Зйомки на мобільний телефон є не що інше як збирання інформації.
Статтею 32 Конституції України встановлено, що не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.
Крім Конституції України право на інформацію закріплене у Законі України «Про інформацію», Цивільному кодексі України та інших законах.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України «Про інформацію», Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 цього ж закону, інформація про фізичну особу є конфіденційною інформацією.
Однак зйомки протиправних дій посадових осіб чи громадян не підпадають під обмеження щодо збирання інформації, що наведенні вище, оскільки є реалізацією права особи на власний захист.
Крім того, діяльність посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування є публічною, тому зйомки на мобільний телефон дій таких осіб під час виконання службових обов’язків є допустимими, крім випадків встановлених законом.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 32 Конституції України, зйомки на мобільний телефон протиправних дій посадових осіб органів державної влади або місцевого самоврядування, службових осіб правоохоронних органів та фізичних осіб допускаються без їх дозволу за умови, що зйомки спрямовані на захист прав людини.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
На сьогодні трапляється багато випадків необґрунтованих затримань осіб з боку правоохоронних органів. Що робити, якщо...
02 February 2024
Особливий режим роботи у судах запроваджено з 16 березня. УГСПЛ виокремила найголовніше з інформаційного листа...
04 May 2020
07 February 2016