Що робити, якщо затримали необґрунтовано: поради юристів
На сьогодні трапляється багато випадків необґрунтованих затримань осіб з боку правоохоронних органів. Що робити, якщо...
02 February 2024
19.07.2015
Моїй матері похилого віку, сусідка нанесла тілесні ушкодження у власному подвір’ї. У нас є заява в міліції, а також довідка судмедекспертизи, що нам порадите робити далі, щоб довести діло до суду? До кого краще звернутися?
Відповідь
Ваша заява про нанесення тілесних ушкоджень є підставою для внесення слідчим відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування, з усіма матеріалами якого Ви маєте право ознайомитися, в тому числі роблячи необхідні виписки та копії на підставі ст. 56 та ст. 221 Кримінального процесуального кодексу України (КПК).
За загальним правилом, слідчий повинен закінчити досудове розслідування протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, проте оскільки КПК не містить конкретних строків, протягом яких слідчий має встановити особу, винну у вчиненні кримінально караного діяння, та направити такій особі повідомлення про підозру, за винятком вимоги КПК вчиняти всі процесуальні дії в розумні строки, проведення слідчих дій слідчим фактично не обмежується у часі. Лише після повідомлення про підозру у вчиненні злочину, прокурор звертається до суду з обвинувальним актом (клопотанням про застосування примусових заходів медичного характеру) або ж з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, або ж закриває кримінальне провадження.
Таким чином, Ваша матір як потерпіла у кримінальній справі практично не може повпливати на оцінку обставин справи слідчим або вчинення ним слідчих дій, ані на пришвидшення направлення прокурором справи до суду, проте має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, зокрема щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, зупинення досудового розслідування, закриття кримінального провадження.
Звертаємо також увагу на Ваше право на відшкодування шкоди, в тому числі і моральної, завданої нанесенням тілесних ушкоджень, шляхом пред’явлення цивільного позову про відшкодування шкоди під час кримінального провадження або ж в порядку цивільного судочинства (тобто після вирішення кримінальної справи).
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
На сьогодні трапляється багато випадків необґрунтованих затримань осіб з боку правоохоронних органів. Що робити, якщо...
02 February 2024
Особливий режим роботи у судах запроваджено з 16 березня. УГСПЛ виокремила найголовніше з інформаційного листа...
04 May 2020
07 February 2016