Навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право». Третє видання
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
17.11.2023
Станом на 18 червня 2023 року зафіксовано 240 випадків, коли європейські соціальні служби відбирали неповнолітніх українців у тих людей, з якими вони перебували за кордоном. Таку статистику оприлюднила представниця омбудсмена з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Ірина Суслова. Як діяти українцям, які потрапили в таку ситуацію, пояснила аналітикиня Української Гельсінської спілки з прав людини Аксана Філіпішина.
Кожен випадок, коли дитину забирають від батьків – трагічний сам по собі. Але підкреслюю: за повідомленнями МЗС України понад 80% випадків вилучення неповнолітніх завершувались тим, що дитина поверталася до своїх батьків або законних опікунів, яких було призначено українськими уповноваженими органами.
Варто нагадати, що з 2006 року Україна є членкинею Гаазької конвенції про батьківську відповідальність (1996 р.). Цей документ набув чинності в нашій державі 2008 року. Тобто з того часу ми – частина європейської спільноти у ставленні до прав дітей, поводження з ними, коли йдется про батьківську опіку, про розлучення батьків з дитиною та передачу її під опіку іншим особам.
На практиці це полягає у своєчасному реагуванні з боку компетентних органів країни, де фактично перебуває дитина, на різні випадки, які можуть з нею трапитися.
Наприклад, якщо на вулиці українського міста ви бачите, як хтось ображає, б’є дитину, то за законодавством ви зобов’язані негайно повідомити про це у компетентні органи (службу у справах дітей, поліцію). Незалежно від того, хто є дитина за своєю національністю чи громадянством вона потребує нашого реагування і захисту. Те ж саме відбувається і за кордоном: свідки насильства або недбалого ставлення до виконання батьківських обов’язків звертаються до відповідних служб країни перебування дитини безвідносно того, хто ця дитина за походженням.
Різниця між Україною і закордоном в тому, що у нас з цими питаннями розбираються органи опіки та піклування, а там – всі процедури вирішуються в судовому порядку. Це стандартна, звичайна процедура.
Ми знаємо про випадок, який трапився в одній із європейських країн, коли наша українська мама прийшла за дитиною у садочок і, поки та одягалась, вчиняла по відношенню до дитини насильство: кричала, шарпала, давала стусанів. Персонал садочку зреагував миттєво. Без довгих роз’яснень викликали поліцію, соціальні служби і дитину одразу відібрали.
Треба пам’ятати, що за загальним правилом цивілізованих країн інтереси дитини переважають над інтересами дорослої людини. І, якщо у нас «розмірковують», як дитині допомогти, то там без вагань діють.
Що робити українцям, якщо в них відбирають дитину за кордоном?
Батьки або законні представники дитини мають довести свою правоту, своє право на піклування у суді.
З 1 січня 2023 року компетентним органом України у взаємодії із іншими країнами в питаннях реалізації згаданої Гаазької конвенції про батьківську відповідальність визначена Національна соціальна сервісна служба. Саме її фахівці можуть допомогти українцям за кордоном. А саме зібрати інформацію про родину в період її перебування на території України: чи була родина раніше в полі зору соціальних служб, чи дбайливо батьки ставилися до дитини і т.д. Спільно з органами опіки та піклування вони допомагають зібрати інформацію на підтримку родини: про можливість соціального супроводу родини у разі повернення дитини в сім’ю та повернення родини в Україну, забезпечення послугами. Ця інформація розглядається судами і може бути врахована судом при вирішенні питання повернення дитини.
Крім того, необхідно звернутися до української дипломатичної установи в країні перебування. Наші консули активно долучаються до таких випадків, комунікують з Національною соціальною сервісною службою і допомагають порадами та в одержанні документів на підтримку родини.
Якщо українцям необхідна допомога адвоката, то до прикладу в 30 країнах світу діють представництва Данської ради у справах біженців, які зокрема можуть надавати безоплатний юридичний супровід біженцям, які потрапили у складні ситуації.
І ще одна порада. Українцям, де б вони не знайшли прихисток тікаючи від війни, необхідно знати, або хоча б поцікавитись, національним законодавством країни перебування і дотримуватись місцевих правил та законів.
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Євгенія Ус отримала поранення ніг 16 березня 2022 року, коли російські військові обстріляли її мікрорайон...
09 July 2024
Херсонець Олександр Д’яков відомий у місті своєю проукраїнською позицією: він виходив на місцевий Майдан під...
09 July 2024
Впродовж останніх 10 років збройні сили РФ скоювали міжнародні злочини на території Донецької, Луганської областей...
04 July 2024