Публікація

Фільтраційні табори окупантів: через що проходять українці

Російська армія разом із підконтрольними їй бойовиками так званих «ДНР» і «ЛНР» вибудовують на окупованих територіях систему фільтраційних таборів, де людей перевіряють на лояльність окупаційній владі. Також з її допомогою намагаються створити базу даних мешканців окупованих територій. Військові рф залишають людей без вибору – усі мають пройти фільтрацію. Де і як це відбувається – у цьому дайджесті  Медійної ініціативи за права людини з серії найважливіших матеріалів з гарячих точок України.

У чоловіків на виїзді з Маріуполя росіяни шукають татуювання – так намагаються знайти українських військових. Квітень, 2022 року. Фото: ANADOLU AGENCY.

Безіменне, Оленівка, Докучаєвськ, Новоазовськ, Мангуш, Волноваха, Старобешеве, Донецьк — це лише декілька населених пунктів, де облаштовані фільтраційні табори. В одних тримають українських військових, в інших — цивільних. Різняться фільтраційні табори і за тим, як вони облаштовані. Це можуть бути шатри, намети, поліцейські відділки, блокпости, колонії, слідчі ізолятори.Потрапити у них можна під час спроби виїхати з окупованої території. Щоправда, людей, які виїжджають на підконтрольну Україні територію перевіряють ретельніше. Один з таборів у селі Безіменне пройшла 30-річна Катерина з двома синами віком 6 та 11 років. Каже, росіяни перевіряли листування у телефонах та оглядали тіло на татуювання.

«Нас роздягали. Когось до трусів, когось догола. Вибірково, я не знаю, чому так. Чоловіків відводили окремо. Там їх набагато довше тримали. Що шукали — невідомо. Перевіряли також рюкзаки — усе вивертали. Жінкам, які мали родичів чи друзів військових чи поліцейських, погрожували. Казали, що їх знайдуть. Обіцяли надіслати голови чоловіків у коробках», – розповіла Катерина.

Фільтрацію перед українською територією проходять не всі. Куди зникають українці після цього, пояснив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

«Усіх, кого визнано «неблагонадійним» у фільтраційних таборах під Маріуполем, доставляють у приміщення колишньої виправної колонії №52 у селищі Оленівка Донецької області», – говорить Андрющенко.

Петро Андрющенко, радник міського голови Маріуполя

Там людей можуть тримати близько 30 днів.

 

Деякі покидають окупацію через територію росію, як це зробив Денис з Маріуполя. Разом з другом він хотів пройти фільтрацію у тому ж Безіменному. Але виявилося, що там перевіряють тільки власників авто. Пішоходів відправляють у місцеву школу, а звідти – в окуповане селище Старобешеве. Там росіяни збирають дані людей, беруть відбитки пальців, фотографують. А ще питають в анкеті про знайомства з азовцями, есбеушниками, про участь у військових діях, та участь родичів у військових діях. Після цього, видають посвідчення про проходження фільтрації. Це маленький папірець з печаткою та датою: «Це означає, що ти дактилоскопований», – пояснює Денис.

Такого терміну як «фільтрація» у міжнародному праві немає, пояснює юрист Андрій Яковлєв з адвокатського об’єднання «Амбрела». За його словами, процедура порушує статтю 8 Європейської конвенції з прав людини, оскільки йде максимально повний збір чутливих персональних даних людини для незрозумілої мети.«Можемо очікувати, що персональні дані надалі будуть безконтрольно зберігатися, — припускає він. — Ви ж подивіться, у людей збирають відбитки пальців, їх фотографують — все це означає, що окупантам ці дані потрібні не лише для перевірки особи, але й для зберігання інформації про неї».

Андрій Яковлєв, юрист, адвокатське об’єднання «Амбрела»

Якщо деякі люди не пройшли так звану фільтрацію, у такому випадку можемо говорити про нелегальне ув’язнення, що також є воєнним злочином, пояснює Яковлев.

 

Історії людей, яким довелось пройти крізь процедуру «фільтрації» читайте на сайті. За додатковою інформацією звертайтеся на пошту: [email protected].

 

Довідково. Медійна ініціатива за права людини у співпраці з УГСПЛ запустила розсилку найважливіших матеріалів з гарячих точок України. Підписатися на українську розсилку можна ТУТ. Підписатися на англійську розсилку можна ТУТ.  Будь ласка, після підписки, перевірте папку “спам” та “реклама”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: