«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
У 13 громадах Донецької та Луганської області запрацювали комунікаційні платформи, які об’єднали представників громадських організацій, ЗМІ, активістів і активісток та представників місцевої влади. Ці платформи, крім сприяння розробленню та впровадженню важливих місцевих програм, покликані стати також діалоговими майданчиками для обговорення та пошуку рішень для місцевих проблем, зокрема у сфері доступу до правосуддя. Платформи створюються зусиллями громадських моніторів, які здійснюють дослідження за методологією Місцевого індексу прав людини (МІПЛ) у 15 громадах Донецької та Луганської області в межах проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях» завдяки підтримці Мережі правового розвитку спільно із Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Розповідаємо у матеріалі, які можливості вони відкривають вже зараз.
«За результатами моніторингу, який ми проводимо за проєктом «МІПЛ-Донбас», з’ясували, що в Слов’янській громаді Донецької області зовсім немає програм, які орієнтовані на розвиток правової освіти населення. Спільно з громадськими організаціями, центром надання безоплатної правової допомоги ми взялися розробити цю програму та визначити участь кожної із інституцій у її впровадженні. Тема дуже актуальна ще й враховуючи близькість до «лінії зіткнення», – розповідає моніторка Марина Куприкова.
Аби успішно адвокатувати прийняття та згодом впровадження місцевої програми правової освіти населення, в комунікаційну платформу об’єдналися представники Слов’янської міської ради, центр Громадянського суспільства «Друкарня», місцевий центр безоплатної правової допомоги, правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини. Наразі завдання ускладнюється запровадженням у Слов’янську військово-цивільної адміністрації. «Завдяки «Друкарні» ми шукаємо контакти, які спростять адвокацію і допоможуть залучити місцеву владу до платформи», – зазначає Марина Куприкова.
У Краматорську Донецької області місцева влада, активісти та правозахисники також об’єдналися в комунікаційну платформу задля адвокації прийняття і впровадження програми правової освіти населення.
«Провівши моніторинг, ми з’ясували, що окремі програми та заходи правової освіти населення в громаді є, однак вони невеликі й розрізнені», – розповідає Марина Куприкова.
Розробити комплексне рішення взявся монітор Олександр Кадієвський. Зараз проєкт програми знаходиться в юридичному відділі міської ради на погодженні.
У Новопсковській громаді на Луганщині теж створено комунікаційну платформу, до якої входять дев’ять громадських організацій та місцева влада. Її планують використовувати для прийняття та впровадження ініціативи, яку розпочали ще у 2018 році. Активісти й активістки розробили Програму сприяння розвитку громадянського суспільства, однак тоді у її прийнятті на рівні місцевої влади не просунулись, оскільки ще не завершилася реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
«За результатами моніторингу в громаді не виявлено жодних програм чи заходів, які стосувалися би доступу до правосуддя. Ця програма містить у собі такий компонент, тож вирішили її доопрацювати та адвокатувати прийняття. Вона також дозволяє громадським організаціям за фінансової підтримки місцевої влади надавати якісні сервісні послуги в громаді. З одного боку – це можливість місцевій владі краще задовольняти потреби жителів, а з іншого – розвиток громадських організацій, які б менше залежали від грантового фінансування», – говорить моніторка Катерина Соловйова.
В іншій громаді на Донеччині – Волноваській, – існує нагальна потреба налагодження дієвої координації дій місцевої влади з питань захисту прав людини. Актуальність питання набуває ще й враховуючи близькість до «лінії зіткнення» . «Ми спільно з експертом проєкту Тарасом Щербатюком взялися розробити програму доступу до правосуддя. Програма справді допоможе усунути бар’єри на шляху до цього. Хочемо передбачити в її межах створення координаційного центру, укладання меморандуму про співпрацю між поліцією, військово-цивільною адміністрацією, судом та громадськими організаціями, які надають консультативно-правовий сервіс, соціальний супровід до суду і поліції з боку управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) маломобільних груп населення, що спростить їхній доступ до правосуддя», – коментує монітор Олександр Яроцький. Нещодавно створена комунікаційна платформа допоможе залучити всіх потенційних виконавців програми до впровадження в громаді ефективних та дієвих інструментів посилення правових можливостей мешканців громади. Проєкт програми планують презентувати на наступній зустрічі учасників/ць платформи в жовтні.
Лисичанська громада на Луганщині має дуже багато викликів, зокрема й значну проблему із безпекою.
«На все бракує коштів. І певно у місцевої влади було очікування, що наш проєкт допоможе із фінансуванням. Зараз вони вже мають розуміння, що ми корисні своєю експертністю», – пояснює ситуацію моніторка Яна Якуніна.
Комунікаційну платформу, яку також створили в громаді, використовуватимуть для адвокатування розробки плану спільних дій з органами місцевої влади, спрямованих на пошук коштів для впровадження сучасних технічно-інформаційних систем, які допомагатимуть реагувати на тривожні події в місті. «На першій зустрічі ми розробили план адвокаційної кампанії, за яким і рухатимемося», – говорить Яна Якуніна.
Архітектурна доступність – це те, що хвилює громадськість Дружківки на Донеччині. Аби актуалізувати це питання і для місцевої влади, монітор Ілля Перекрестов нещодавно взяв участь у робочій групі з безпеки, протидії домашньому насильству, соціальної згуртованості, гендерної рівності Дружківської громади. Під час зустрічі громадськість, представники місцевої влади, активісти/тки вирішили створити комунікаційну платформу. «Платформа в перспективі допоможе якісно розробити Програму “Доступне місто” та адвокатувати її прийняття і впровадження. Коли я озвучив можливості, які відкриває програма, присутні дуже зацікавилися, відчувалася підтримка і місцевих депутатів. Було очевидно, що люди підтримують і готові працювати задля змін. Мене також запросили взяти участь у робочій групі із комітету доступності. Там теж розповім загалом про моніторинг та програму й сподіваюсь залучити ще більше зацікавлених учасників/ць платформи. Першу зустріч платформи плануємо провести вже найближчім часом», – розповідає Ілля Перекростов.
Матеріал підготовлено у межах проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях», що реалізується ГС «Мережа правового розвитку» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Королівства Нідерландів.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024