«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
26 січня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 94, якою, поміж іншим, були внесені чергові зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Анонсуючи постанову, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що з 1 березня запрацюють нові справедливі правила допомоги ВПО, тим самим підтвердив, що попередні новації, впроваджені Урядом (переважно постанова № 709 від 11.07.2023 р.), містили певні прогалини щодо справедливості. Водночас він не уточнив, у чому саме полягала несправедливість діючого варіанту Порядку надання допомоги на проживання ВПО.
Автором січневих 2024 року змін до Порядку, як і липневих минулого року, є Мінсоцполітики, з тією різницею хіба, що цього разу співробітники міністерства не стали створювати на своєму офіційному сайті видимість «громадського обговорення» проєкту постанови (про це ми писали в матеріалі «Допомога на проживання ВПО за новими умовами: що не так з порядком призначення?»). Юристи громадської приймальні УГСПЛ в Сумах продовжують аналізувати, що очікує ВПО у 2024 році та хто отримає державну підтримку.
Головне нововведення, яке було впроваджено у липні 2023 року постановою № 709, – обмеження терміну виплати допомоги 12 місяцями – все ж таки залишилось в новій редакції Порядку. Пункт 13, в якому прямо зазначалось, що загальний строк отримання допомоги не може перевищувати 12 місяців з місяця призначення, хоч і перестав існувати в первинному вигляді, однак зі змісту інших норм випливає, що допомога на проживання обмежується другим шестимісячним строком.
Водночас кардинально змінений пункт 13 Порядку встановлює можливість претендувати на допомогу після 1 березня 2024 року всім переселенцям, які 01.08.2023 року мали право на автоматичне продовження виплат, а не тільки тим, хто звернувся за допомогою після 01.08.2023 року вперше. Тобто, мова тут іде вже про всіх ВПО – і тих, хто перемістився після 2014 року, і тих, хто став переселенцем після повномасштабного вторгнення 2022 року. При цьому залишаються в силі застереження щодо фінансово-майнового стану, які були встановлені раніше (зокрема придбання транспортних засобів, нерухомості, наявність в особи депозитів чи здійснення фінансових операцій на суму більше 100 тис. грн тощо). Виплати, за словами урядовців, продовжать тим, хто дійсно цього потребує.
Отже, автоматично продовжать виплату допомоги на проживання на другий шестимісячний період:
Окрема увага в оновленому Порядку приділена вразливим сім’ям, зокрема де є діти, особи з інвалідністю, з важкими хворобами. Якщо отримувачі допомоги не входять до зазначеного раніше переліку осіб, яким виплати 1 березня будуть перепризначені автоматично, вони можуть звернутися до соцзахисту та подати заяву.
Але важливим моментом є те, що загальною умовою для таких сімей є:
Отже, на призначення допомоги за окремою заявою можуть розраховувати такі сім’ї:
Допомога на проживання в перелічених випадках призначатиметься на всіх членів сім’ї, зареєстрованих як ВПО, за умови працевлаштування працездатних членів сім’ї впродовж місяця з дня призначення допомоги, окрім одного отримувача допомоги, який доглядає за дитиною (чи за особою з інвалідністю тощо). У разі невиконання вимоги щодо працевлаштування виплата допомоги припиняється з наступного місяця.
В окремий пункт Порядку виділено умови призначення допомоги на другий 6-місячний строк на підставі поданої заяви:
Позитивно, що в оновленому Порядку врахували людей, що постраждали під час тимчасової окупації та були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, – призначена їм щорічна або одноразова державна грошова допомога не стане перепоною для призначення сім’ї допомоги на проживання.
Під час подання заяви внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа заповнює опитувальник щодо потреби (чи відсутності потреби) у послузі з догляду за дитиною «муніципальна няня» за формою, встановленою Мінсоцполітики. Виглядає сумнівною доцільність долучення до купи документів на отримання допомоги ще такого опитувальника, бо на практиці таке «комплексне» фіксування проблем зазвичай не пришвидшує їх вирішення, лише додає клопоту всім при оформленні пакету документів.
Отже, головне нововведення, яке було впроваджено 11 липня 2023 року Урядовою постановою № 709, – обмеження терміну виплати допомоги 12 місяцями – залишається в силі. Після завершення виплат у разі виникнення складних життєвих обставин, зумовлених відсутністю місця проживання, особа може розраховувати на отримання соціальних послуг.
Залишили без змін в новій редакції Порядку сумнозвісну процедуру проведення Нацсоцслужбою перевірки фактичного місця проживання внутрішньо переміщених осіб, незважаючи на негатив, що став наслідком як незадовільної організації таких перевірок на місцях, так і загального підходу урядовців до вибору засобів верифікації соціальних виплат. Непоодинокі випадки безпідставного припинення виплат допомоги за результатами таких перевірок змушували переселенців витрачати свій час та інші ресурси для оскарження рішень і відновлення порушеного права на виплати, зокрема і в судовому порядку.
Чергові зміни, за висловлюванням авторів Порядку, мають посилювати адресність соціальної допомоги тим, хто її дійсно потребує, та стимулюватимуть осіб працездатного віку до працевлаштування. Правда, з цим твердженням дещо дисонує песимістичний текст наприкінці постанови № 94 (п. 30): якщо працездатна внутрішньо переміщена особа після завершення надання допомоги не була працевлаштована і не отримує допомогу, такій особі може бути надана державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
До речі, у зацитованому фрагменті п. 30 Порядку звертає увагу ще одне не зовсім вдале формулювання «особа після завершення надання допомоги… і не отримує допомогу» – ніби після завершення 6-місячного строку виплат може так статися, що особі продовжуватимуть надавати допомогу. А другий абзац цього ж пункту за своїм змістом взагалі справляє враження, ніби він присутній там випадково. Мабуть, ці нюанси є недоліками редагування проєкту постанови, які іноді зустрічаються в тексті. Але наявність таких моментів значно ускладнює тлумачення певної норми.
Так, наприклад, у п. 13 йдеться мова про можливість продовження виплати допомоги особам, які мають право на отримання допомоги відповідно до ПКМУ № 709, і, зокрема, яких було знято з обліку як ВПО, у разі повернення до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, та повторного взяття на облік як ВПО. Проте не конкретизується, як в такому випадку відбуватиметься повторне взяття на облік як ВПО, адже повернення до покинутого місця проживання є підставою для скасування особам довідки ВПО за Законом України № 1706-VII від 20.10.2014 року, окрім власників зруйнованого житла або при повторному переміщенні чи примусової евакуації (але про повторне переміщення в цьому пункті не згадується). Водночас є слушною позиція щодо права на повторне звернення за допомогою на проживання в певних життєвих ситуаціях (наприклад, при відмові від допомоги), оскільки таку можливість раніше Порядок не дозволяв.
В цьому ж пункті 13 також наголошується, що виплата таким особам може бути продовжена ще на один 6-місячний строк за умови їх відповідності критеріям, зазначеним, зокрема, у п. 7, 7-1 Порядку. Водночас в цих пунктах йде мова про тих, хто вперше звертаються за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 р. (п. 7), та про сім’ї, які вперше звертаються за її призначенням, починаючи з 1 грудня 2023 р. (п. 7-1).
Відсилочний спосіб викладення, який часто застосовується в Порядку, певним чином допомагає спростити документ, але, на жаль, не завжди сприяє правильному однозначному розумінню тексту. Будемо сподіватись, що співробітниками державних установ при виникненні сумнівів під час тлумачення окремих пунктів Порядку рішення буде прийматись на користь заявників.
В будь-якому разі, нагадуємо, що звертатися щодо консультацій як переселенцям так і представникам соціального захисту населення, можна до приймалень УГСПЛ в різних регіонах.
Зважаючи на прихильність урядовців зробити соціальну підтримку більш адресною, про що вони часто згадують в засобах масової інформації, виглядає цілком логічним включення до постанови № 94 низки змін до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям (ПКМУ № 250 від 24.02.2003 р.), які діятимуть на період воєнного стану.
Тепер на отримання державної соціальної допомоги зможуть претендувати також сім’ї, у складі яких є працездатна особа, в тому числі і внутрішньо переміщена особа, яка не працює або не сплатила чи за неї не сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом періоду, за який враховуються доходи. Державна соціальна допомога може надаватись також і сім’ям, де є особа, яка повернулась в Україну після тривалого (більше 90 днів) перебування за кордоном – тепер несплата ЄСВ щодо неї не буде застереженням щодо отримання соціальних виплат.
Державна соціальна допомога може бути призначена на сім’ю, якщо у складі сім’ї є кілька непрацюючих працездатних осіб. Умовою для призначення виплат в такому випадку є обов’язкова реєстрація їх в центрі зайнятості як безробітних, або таких, що шукають роботу, або здійснення заходів, що сприяють їх зайнятості, інакше виплата допомоги припиняється через два місяці.
Розширенню можливостей сімей отримання державної допомоги сприятиме нововведення – вимога щодо працевлаштування не застосовується до одного з працездатних членів сім’ї, який доглядає за дитиною до 14 років, або за дитиною з інвалідністю до 18 років, або за особою з інвалідністю чи особою старше 80 років, якщо сім’я проживає в громаді, яка включена до Переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій). На державну допомогу зможуть розраховувати також сім’ї з дітьми, місце проживання яких не включено до Переліку територій, проте в дошкільних закладах/закладах загальної середньої освіти відсутні місця або навчання проводиться онлайн.
Автор публікації: Наталія Єсіна, правозахисниця УГСПЛ в м.Суми
Як оформити пенсію по втраті годувальника рідним зниклого безвісти військовослужбовця?
Як зміняться виплати для ВПО в Україні з 1 березня?
Чи можуть переселенці не сплачувати за послуги ЖКГ?
Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024