«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
З 1 жовтня в Україні запроваджують військовий облік для жінок певних професій. Що це означатиме для жінок: як визначити спеціальність – за дипломом чи місцем роботи? Що буде в разі, якщо жінка не стане на облік? Які є виключення, якщо жінка має дітей?
На ці та інші питання дав відповідь юрист громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) в місті Чугуїв Роман Лихачов.
Майже нічого, крім того, що розширився перелік спеціальностей, за якими жінок можуть призивати на службу.
Минула редакція Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» також містила норму, згідно якої жінки, які мають фах, споріднений з відповідною військово-обліковою спеціальністю та придатні до служби, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.
Проте, Законом України № 1357-IX від 30.03.2021р. повноваження з визначення переліку спеціальностей, споріднених з військовими, перекладено на Міністерство оборони України, яке, своїм Наказом №313 цей перелік значно розширило, та на сьогодні чи не кожній спеціальності визначено її військовий аналог, а, відтак, і на представниць вказаних спеціальностей та професій покладено обов’язок стати на військовий облік.
Підписатися на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»
Військовому обліку підлягають усі жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я.
Перелік влючає фахівчинь з галузей хімії, біології, медицини, радіотехніки та телекомунікацій, ІТ-індустрії, науковиць з фізики, астрономії, географії, працівниць зі сфери харчових технологій, медицини, ветеринарної медицини, фізичної реабілітації, психології, стоматології, економіки, поліграфії та видавничої справи.
Повний та детальний перелік тут: Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних;
Стати на військовий облік потрібно у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації, а у разі неможливості – за місцем постійного перебування.
Необхідні прийти і надати такі документи:
– заява про взяття на облік;
– паспорт або ID-картка;
– ідентифікаційний номер;
– документ про здобуття спеціальності/професії;
– довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
– свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
– свідоцтво про шлюб;
– фотокартки 3х4.
Це питання до кінця не врегульовано.
Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці – досвідом роботи та КВЕДи фізичної особи-підприємця.
Тож остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначає територіальний центр комплектування.
Підписатися на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»
Відповіді на це питання наразі немає.
У разі набуття освіти за відповідною професією, жінка буде підлягати військовому обліку. Яким чином буде проходити механізм отримання даних про набуття жінкою відповідної професії чи спеціальності поки не зрозуміло.
Поки у студентки немає диплома, в неї немає спеціалізації і професії. Відповідно, вона не може підпадати під цей перелік. Але якщо студентка хоче, вона може взяти довідку з університету про її спеціалізацію і стати на облік за власним бажанням.
Студентку не можуть примусово мобілізувати, поки у неї на період навчання є відстрочка. Вона може бути мобілізована лише добровільно, якщо медкомісія визнає її придатною до служби.
Також у Наказі Міноборони не вказано, чи потрібно ставати на облік, якщо людина ще навчається і не отримала фах, але вже працює за однією зі спеціальностей з переліку.
Підписатися на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»
Людину не можуть штрафувати, якщо вона не є військовозобов’язаною. Але якщо жінка не стає на облік, то як громадянка вона порушує правила військового обліку.
За порушення правил військового обліку призовниками, військовозобов’язаними та резервістами передбачена адміністративна відповідальність. Йдеться про штраф від 30 до 50 неоподаткованих мінімумів, тобто від 510 до 850 гривень.
При цьому, якщо жінка не встигла стати на облік, це не можуть трактувати як ухилення від призову, що передбачає кримінальну відповідальність.
У кримінальному кодексі сказано про ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку – тобто тих, хто вже стоїть на військовому обліку. Якщо жінка не стала на військовий облік, то вона не є військовозобов’язаною, тому це не кримінальна відповідальність.
В нас діє другий указ президента про мобілізацію, якщо не рахувати періоду довоєнного стану антитерористичної операції. Коли ми аналізуємо ці укази, там не йде мова про гендерне розмежування – жінок та чоловіків. Там вживається єдиний термін «військовозобовʼязані особи». Тобто де-юре і сьогодні жінки мали б бути мобілізованими примусово
Підписатися на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»
Вручати на вулиці повістку – законно, а ось виписувати повістку на вулиці будь-якою особою — ні. Українське законодавство не визначає, де саме треба вручати повістку. З огляду на цю «сіру зону», у Збройних силах вважають, що уповноважені особи можуть робити це в будь-якому місці.
Менше з тим, затверджена форма повістки передбачає, що її повинен виписати на конкретну особу керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати).
Допоки особа не стала на військовий облік, вона не є військовозобов’язаною, а отже, може перетинати кордон вільно
На період воєнного стану військовозобов’язаним жінкам обмежать виїзд за межі України, оскільки законодавство про військовозобов’язаних не розділяє за статтю заборону на виїзд. Це не стосується тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.. Військовозобов’язані жінки під час воєнного стану не можуть виїхати за межі України крім тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації (стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Підписатися на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»
Виключення для жінок такі самі, як і для чоловіків. Їх визначає закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у статті 23. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
Більше деталей щодо виключень шукайте в Законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
Так, жінки можуть вступити на військову службу в добровільному порядку
Зараз в Україні жінка може добровільно піти до лав ЗСУ, не важливо яку вона має професію. Далі буде так само.
Підписатися на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»
Законодавство не розрізняє військовозобов’язаних жінок та чоловіків
Відповідно, на жінок, які стануть військовозобов’язаними, поширюються ті самі норми, що й на військовозобов’язаних чоловіків.
Обов’язки, які мають виконувати жінки на військовому обліку, описані в постанові Кабінету міністрів «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних»:
– бути на військовому обліку за місцем проживання;
– з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах;
– не змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, після оголошення мобілізації та у воєнний час;
– проходити медичний огляд та лікування;
– проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
– за сім днів прийти до територіального центру для зняття з військового обліку, якщо треба змінити місце проживання, поїхати у відрядження, на навчання, у відпустку чи лікування (на більше, ніж три місяці за межі України). Також якщо змінюється місце проживання у межах міста, але в іншому адміністративному районі;
– за сім днів повідомляти органам, в яких перебувають на військовому обліку, про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;
– негайно повідомляти територіальним центрам комплектування (органам СБУ) про втрату військово-облікового документа.
Жінки, які раніше не проходили військової служби, не направляються на передову.
Представник Генерального штабу повідомив, що жодний військовозобов’язаний не буде залучений до бойових дій за відсутності попередньої бойової підготовки. А саме, громадяни України, які не проходили військової служби, можуть бути мобілізованими до центрів ЗСУ для навчання. Така підготовка в навчальних центрах проходитиме за скороченими термінами (7-20 діб в залежності від складності спеціальності).
Підписатися на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»
Довідково. Громадські приймальні УГСПЛ безоплатно надають юридичну підтримку постраждалим від війни. Якщо ви потребуєте такої допомоги, наші контакти ТУТ.
Громадські приймальні УГСПЛ, що допомагають постраждалим від війни, працюють за підтримки Програми USAID Ukraine «Права людини в дії».
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024