«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
6 червня 2023 року російські окупаційні війська підірвали греблю Каховської ГЕС. Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець розповів в ефірі телемарафону «Єдині новини», що підрив дамби – дуже масштабне екологічне лихо. Його наслідки точно відчує увесь світ і вся Європа. Які норми порушила Росія своїми діями та що робити постраждалим – практичні поради надали адвокатка та юрист приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Одеса Юлія Лісова та Артем Таукач.
Варто розпочати з юридичної кваліфікації підриву Каховської ГЕС.
У Римському статуті Міжнародного кримінального суду надано юридичне визначення «воєнних злочинів», а саме:
a) грубі порушення Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, а саме будь-яке з таких діянь проти осіб або майна, що охороняються згідно з положеннями відповідної Женевської конвенції:
IV) умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою;
Більш того, вже з’являються перші реакції європейських політиків.
Президент Європейської Ради Шарль Мішель приголомшений підривом російськими окупантами Каховської гідроелектростанції в Херсонській області.
«Шокований безпрецедентним обстрілом дамби Нової Каховки. Знищення цивільної інфраструктури однозначно кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності», – заявив він.
Отже, немає сумнівів, що підрив греблі Каховської ГЕС – грубе порушення звичаїв війни і є тяжким воєнним злочином.
Якщо ви постраждали внаслідок затоплення, рекомендуємо це зафіксувати.
Фіксація воєнних злочинів — це дуже важлива складова допомоги Збройним силам України, а також подальшого доведення факту злочину в суді.
Як це зробити?
Куди подавати докази?
Зараз в Україні вже створено низку цифрових платформ і застосунків, що суттєво спрощують збирання доказів воєнних злочинів РФ:
– Портал RussianWarCriminals
– Застосунок eyeWitness to Atrocities;
– Платформа WarCrimes – за підтримки Офісу Генпрокурора України;
– Чат-бот WarCrime Міністерства юстиції України;
– Чат-бот Держекоінспекції для документування злочинів проти довкілля;
– Портал «Культурні злочини» для збору доказів руйнування російською армією історичних та культурних пам’яток;
– Проєкт «Росія заплатить» для документування матеріальних збитків.
Херсонська міська військова адміністрація надає практичні рекомендації жителям постраждалих громад:
Пильнуйте за дітьми! Надайте їм установи, щоб були уважними і не загубилися. Більш того, рекомендуємо дати кожній дитині записку з контактними телефонними номерами батьків\опікунів.
Громадянам, які проживають вздовж берегової лінії річок Дніпро та Кошова, необхідно направлятися у наступні безпечні райони:
З питань евакуації звертайтеся до органів місцевої влади або ж телефонуйте за номером гарячої лінії кризового реагування Мінреінтеграції: 15-48.
Якщо ваші близькі або знайомі мешкають в районі техногенної катастрофи і не виходять на зв’язок, терміново повідомте про це на гарячу лінію Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247.
Мешканці окупованих територій можуть скористатися Viber або WhatsApp за телефоном: (095) 896-04-21.
Люди, проживаючі на затоплених територіях, мають право на отримання статусу внутрішньо переміщеної особи.
Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
По приїзду в нове місце проживання вам необхідно отримати «Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи».
Довідка переселенця дозволить:
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube
Одеська громадська приймальня УГСПЛ надає правову допомогу постраждалим від війни за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024