З інтернату Маріуполя під опіку Швейцарії: як юристи УГСПЛ допомогли матері повернути дитину
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
19.07.2019
Українська Гельсінська спілка з прав людини продовжує програму моніторингових візитів до виправних установ пенітенціарної системи України, одним із завдань якої є перевірка умов утримання ЛЖВ.
11 червня 2019 року монітори УГСПЛ здійснили візити до Державної установи «Бориспільська виправна колонія № 119» та до «Черкаської виправної колонії № 62». 12 червня 2019 року – до Державної установи «Білоцерківська виправна колонія № 35».
В крайньому моніторинговому візиті виконавчого директора УГСПЛ Олександра Павліченка та координаторку Мережі громадських приймалень Наталію Козаренко супроводжувала знімальна група телеканалу Магнолія ТБ.
З відеозвітом можна ознайомитись за посиланням.
В кожній колонії монітори перевіряли рівень надання медичної допомоги, умови проживання та роботи засуджених.
В усіх колоніях на обліку є засуджені з діагнозом ВІЛ/СНІД, які отримують АРТ-терапію. Однак, за твердженням головного лікаря Бориспільської виправної колонії, багато засуджених відмовляються проходити тести, які є добровільною процедурою, і він має підозри, що ЛЖВ серед засуджених в кілька разів більше. Така ж проблема є і в Черкаській колонії.
Тільки в Білоцерківській колонії ситуація інша – випадків відмови засуджених від проходження обстеження не було. Досить показовим є той факт, що саме ця колонія активно співпрацює з БО «100% життя», які проводять інформування та забезпечують ліками у разі потреби.
Але візит до медичної частини Білоцерківської колонії виявив іншу проблему. Під час розмови з начальником медичної частини Шраменко Миколою Васильовичем він наголосив на нагальних проблемах, пов’язаних з організацією надання медичної допомоги:
Треба зауважити, що усі колонії забезпечені тестами на ВІЛ в повному обсязі, за останній рік значно збільшилась кількість медикаментів та значно виросла зарплата медпрацівників. Але реформування не врахувало специфіку надання медичної допомоги в колоніях – було знято право пільгового виходу на пенсію. Це значно ускладнює вирішення головної проблеми медичної допомоги – хронічного не комплекту медичного персоналу.
Координаторка Мережі громадських приймалень УГСПЛ Наталія Козаренко: «Некомплект адміністративного персоналу колоній є великою проблемою. Іноді він складає до 30%. Хоча в 2018 році рівень некомплекту суттєво знизився. Наприклад, в Білоцерківській колонії стали набирати у відділ охорони жінок. Жінки також працюють там в медичній частині (33 % лікарів – жінки).
Але питання забезпеченості кадрами залишається. Немає комплексного підходу вирішення кадрових питань. Підвищення зарплати не вирішує проблему. Однією з причин є відсутність можливості придбати або отримати від держави житло. Не має державних кредитних програм».
Іншою системною проблемою є жахливий стан з паспортизацією засуджених.
Виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко: «Серед проблемних питань, з якими стикається персонал колоній, залишається питання отримання або відновлення паспорта засудженими. Через відсутність паспорта засуджені не можуть бути оформлені на роботу, а після звільнення не можуть соціалізуватися у суспільство. Є випадки, коли засуджених звільняють без паспорта (тільки маючи довідку про звільнення на руках).
До 60% осіб, які прибувають в колоніях, не мають в справах паспортів. Паспорт може бути вилучений працівниками поліції під час затримання, може залишитися в архівах судів, або у родичів на руках. Часто люди, які потрапляють в колонії взагалі ніколи не оформлювали паспорти.
Якщо паспорт не можливо отримати, його відновлюють через ДМС. Але засуджені не можуть надати необхідні для отримання дублікату паспорту документи, також проблема з оплатою державного мита, не всі засуджені мають змогу сплатити його, а відсутність документа не дозволяє офіційно працювати на виробництві і отримувати за це оплату».
Рекомендації моніторів УГСПЛ:
Із детальним звітом щодо перевірки «Бориспільської виправної колонії № 119» можна ознайомитись за посиланням тут.
Звіт перевірки «Черкаської виправної колонії № 62» за посиланням тут.
Звіт перевірки «Білоцерківської виправної колонії № 35» за посиланням тут.
Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Після повномасштабної агресії Росії в Україні введено воєнний стан. А це означає, що до лав...
02 August 2024
У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної приймальнею УГСПЛ у м. Дніпро ГО «Правозахисна Група...
15 July 2024