Навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право». Третє видання
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Проєкт Закону України «Про державну політику перехідного періоду» (далі – законопроєкт) розроблений з метою належного законодавчого врегулювання державної політики перехідного періоду — комплексу заходів із подолання наслідків міжнародного збройного конфлікту Російської Федерації та України, а також тимчасової окупації Російською Федерацією окремих районів Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, реінтеграції деокупованих територій та розбудови сталого миру (з Пояснювальної записки до законопроєкту).
Загальний висновок: законопроєкт є першим довгоочікуваним кроком держави по створенню комплексного документа державної політики подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації (далі – РФ).
УГСПЛ, як організація, яка неодноразово пропонувала державі проєкти документів державної політики, вітає таку ініціативу. Попри численні зауваження, які викладені нижче, вважаємо законопроєкт гарною основою для розроблення комплексного документа державної політики.
Разом з тим, законопроєкт не визначає усього комплексу питань, які потребуватимуть врегулювання в конфліктний і пост-конфліктний періоди (а лише вибірково торкається окремих питань), не розкриває принципи міжнародного гуманітарного права і міжнародного права у сфері прав людини, та порядок їх виконання державою в умовах збройного конфлікту міжнародного характеру, некоректно формулює засади перехідного правосуддя, виробленні ООН.
Ураховуючи, що Спілка не була долучена до розроблення законопроєкту, пропонуємо в процесі його доопрацювання врахувати такі загальні зауваження і пропозиції.*
Не визначено, як держава відновлює свій контроль над територіями, з якого моменту, якою є дата відліку мирного часу. Від цього залежить алгоритм відновлення діяльності органів державної влади, призначення осіб на посади та вжиття усіх заходів реінтеграції; не визначена етапність проведення обов’язкових заходів після деокупації територій. В законопроєкті мала б бути визначена етапність впровадження державної політики, наприклад: протягом 1 року з дня деокупації здійснюються такі заходи: 1) розмінування; 2) соціальний супровід громадян (медичне обстеження, обстеження стану домогосподарств, виявлення осіб, які потребують соціального супроводу /одинокі, безпритульні/); 3) перевірка стану тримання людей в місцях несвободи; 4) відновлення роботи судів, поліції, спецслужюб тощо; 5) відновлення роботи транспорту, закладів охорони здоров’я, навчальних закладів; 6) перевірка стану забезпечення продуктами харчування і ліками, їх якість тощо.
* Постатейна експертиза Законопроєкту наразі є недоцільною, з огляду на те, що законопроєкт, на нашу думку, є лише основою для розроблення комплексного документа державної політики.
Матеріал підготовлено в рамках Програми Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Зміст публікації не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду США.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.
Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Євгенія Ус отримала поранення ніг 16 березня 2022 року, коли російські військові обстріляли її мікрорайон...
09 July 2024
Херсонець Олександр Д’яков відомий у місті своєю проукраїнською позицією: він виходив на місцевий Майдан під...
09 July 2024
Впродовж останніх 10 років збройні сили РФ скоювали міжнародні злочини на території Донецької, Луганської областей...
04 July 2024