Навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право». Третє видання
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
На 11 вебінарі з циклу тих, що присвячені перехідному правосуддю, обговорили взаємодію національних процесів, які відбуваються в контексті перехідного правосуддя, з одного боку, та переслідування міжнародних злочинів у Міжнародному кримінальному суді, з іншого. Часто ці процеси відбуваються паралельно, а тому під час лекції кандидатка юридичних наук Ґаяне Нуріджанян розтлумачила, які з процесів можуть відбуватися одночасно, які з них – взаємовиключні, які – доповнюють один одного.
Щоб подолати наслідки травматичного досвіду, щоб загоїти рани у суспільстві, які викликані війною чи збройним конфліктом, або ж переходом держави від авторитарної, диктаторської форми правління до демократичної, запроваджують перехідне правосуддя. Про нього говорять в контексті фундаментальних змін, які відбулися у суспільстві.
На 7 році збройного конфлікту в Україні та тимчасової окупації українського Криму наша держава, на жаль, не має власної затвердженої концепції перехідного правосуддя. Лише наприкінці минулого року УГСПЛ разом з партнерами-правозахисниками презентувала дорожню карту подолання наслідків збройного конфлікту і тимчасової окупації Криму (https://bit.ly/35fWuJc), де одним з основних елементів є притягнення винних до відповідальності. Нині цю карту доопрацьовують в робочій групі з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи при Президентові України, до якої залучена й група експертів УГСПЛ.
Вебінар Ґаяне Нуріджанян розпочала з того, що розповіла про розслідування міжнародних злочинів, які можуть набирати різних форм. Перш за все, це судові процеси. Сюди відноситься кримінальне переслідування в рамках національного кримінального процесу. Однак, іноді державі цього стає не достатньо, адже через конфлікт чи війну відбувається руйнація системи правосуддя, зменшення ресурсів, які держава може виділити на це, а також через масштабність міжнародних злочинів, порушень прав людини, національна система не може впоратися зі всіма злочинами самостійно. Тому держави інколи засновують спеціальні суди, які займаються розслідуванням злочинів, що сталися в певний період. Але, загалом, ці суди також становлять частину національної правової системи, хоча вони можуть мати міжнародні елементи.
Також є несудові процеси, які теж спрямовані на розслідування злочинів та на встановлення винних. Один з найпоширеніших методів – це заснування комісій правди, комісій зі встановлення істини, комісій з примирення. Формат, мандат, способи роботи залежать від конкретних обставин. Держави, інколи у партнерстві з міжнародними організаціями, самі вирішують як організувати ці комісії. Загалом їх метою є встановлення загальних положень – що відбулося, хто спричинив, як проходив конфлікт, хто винний, хто постраждав. Але це не є кримінальний процес у традиційному його розумінні, як правило. Так само не судовим процесом є комісії, які займаються розробленням системи репарацій – відшкодування того руйнування, яке суспільство зазнало у ході збройного конфлікту.
Останньою формою заходів перехідного правосуддя під час розслідування міжнародних злочинів може бути амністія. Її здебільшого надають для полегшення процесу примирення у суспільстві.
«Ці заходи перехідного правосуддя переслідують схожу мету, як і переслідування в Міжнародному кримінальному суді, – це розслідування міжнародних злочинів, притягнення до відповідальності винних осіб, а також відновлення прав потерпілих. Однак вони не завжди взаємозамінні, а часом і виключають один одного», – зазначила Ґаяне Нуріджанян.
Як саме національні процеси впливають на переслідування міжнародних злочинів у Міжнародному кримінальному суді розповіла спікерка. Під час вебінару вона посилалася на Римський статут. Його Україна досі не ратифікувала, але ми подали 2 декларації про визнання юрисдикції МКС. Друга з них стосується міжнародного збройного конфлікту на Сході України і ситуацію вже вивчає Офіс прокурора МКС. Тож, якщо той розпочне розслідування, відсутність ратифікації не зашкодить переслідуванню винних осіб незалежно від їх громадянства.
Співорганізаторами вебінарів є Українська Гельсінська спілка з прав людини у партнерстві з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим. Записи попередніх вебінарів Ви можете переглянути за посиланнями:
Пізніше УГСПЛ планує подовжити обговорення аспектів перехідного правосуддя з правниками в рамках регіональних зустрічей.
Серія вебінарів, присвячена різним аспектам перехідного правосуддя та міжнародному гуманітарному і кримінальному праву, стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine – USAID Україна) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Євгенія Ус отримала поранення ніг 16 березня 2022 року, коли російські військові обстріляли її мікрорайон...
09 July 2024
Херсонець Олександр Д’яков відомий у місті своєю проукраїнською позицією: він виходив на місцевий Майдан під...
09 July 2024
Впродовж останніх 10 років збройні сили РФ скоювали міжнародні злочини на території Донецької, Луганської областей...
04 July 2024