Публікація

Універсальна юрисдикція щодо воєнних злочинів: що варто знати Україні?

27April 2021

Запрошуємо на вебінар “Універсальна юрисдикція щодо воєнних злочинів: що варто знати Україні?”, 27 квітня, 18:30-20:00.

Нерідко можна почути, що єзиди, які вціліли після брутальності ІДІЛ, та інші жертви широкомасштабного насильства як-то в Білорусі або Сирії мають примарні шанси на правосуддя, адже їхні національні суди неефективні, а міжнародні недоступні через відсутність юрисдикції.
У той же час, великою новиною стало рішення німецького суду у лютому 2021 року, яким німецька Феміда засудила працівника сирійських спецслужб за катування як злочин проти людяності.
Це кримінальне провадження було побудоване на принципі універсальної юрисдикції. Цей принцип уповноважує національні суди розглядати справи щодо певних тяжких злочинів, навіть якщо вони не були скоєні на території держави суду, і навіть якщо жертва або виконавець такого злочину не є громадянами цієї держави. Така особлива процедура дозволена через кричущу природу відповідних злочинів і загрози, які вони та відсутність покарання за них становлять для міжнародного правопорядку.
Реагуючи на російську окупацію Криму та підтримку нею збройних груп на Донбасі, які тривають уже восьмий рік, Україна розгорнула відповідні національні кримінальні провадження, а також звернулась до регіональних і міжнародних судів.
Проте оскільки доступ української правоохоронної системи до багатьох осіб, причетних до злочинів, обмежений, а розгляд справ міжнародними судами може тривати роками, Україна також покладає свої сподівання щодо правосуддя на інші держави та на провадження, які вони можуть відкрити щодо Криму та Донбасу на основі універсальної юрисдикції.
Учасники вебінару обговорять:
-еволюцію, значимість і сучасну динаміку проваджень за універсальною юрисдикцією,
-як вони співвідносяться з іншими слідчими та судовими ініціативами, а також
чи варто Україні розвивати ще один напрям своєї правової відсічі російської військової агресії.
Cпікери:
  • Альмудена Бернабeу, співголова, Guernica 37 International Justice Chambers;
  • Вольфґанд Калек, Генеральний секретар, Європейський центр конституційних прав і прав людини;
  • Гюндуз Мамедов, заступник Генерального прокурора.
Модераторки:
  • Марія Томак, координаторка, Медійна ініціатива за права людини;
  • Катерина Бусол, к.ю.н., юристка, Центр оборонних стратегій.

 

РЕЄСТРАЦІЯ:
Захід проводитиметься англійською та українською мовами у Zoom із синхронним перекладом.
Якщо ви хочете взяти участь у дискусії та мати можливість поставити запитання спікерам у чаті Zoom, будь ласка, зареєструйтеся за посиланням: https://forms.gle/rHd7RbaTf9UWWXox6.
Переклад вебінару українською мовою також транслюватиметься на Фейсбук-сторінках організаторів: https://cutt.ly/3cVIDXIhttps://cutt.ly/ecVIXiN. Англомовний варіант дискусії транслюватиметься на YouTube-сторінці Української Гельсінської спілки з прав людини: https://cutt.ly/JcVI3Nc.
Організатори/Партнери:
Медійна ініціатива за права людини;
Програма USAID Права людини в дії
Українська Гельсінська cпілка з прав людини;
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.
————————————————————————————————————
Цей вебінар є частиною #InternationalLawTalks – серії вебінарів, покликаних сприяти розвитку якісної, цікавої та доступної для загального розуміння аналітики з актуальних питань міжнародного права в українському публічному просторі.
Вебінари об’єднують українських та іноземних фахівців. Вони контекстуалізують питання, пов’язані зі збройними конфліктами, примиренням і перехідним правосуддям в Україні, у ширшій динаміці сучасного міжнародного права та міжнародних відносин.
Таким чином, проєкт допомагає українським юристам і громадськості розширити свої міжнародно-правові горизонти, а також сприяє більш нюансованому розумінню ситуації в Україні та регіоні іноземними фахівцями.

УГСПЛ є співорганізатором заходу в рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії».

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: