Навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право». Третє видання
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
31.08.2020
З 29 серпня Уряд України зняв усі обмеження на перетин адмінкордону з півостровом. Але положення, встановлені Російською Федерацією, як державою-окупантом, залишилися досить жорсткими. Тож юристи УГСПЛ зібрали основні правила роботи і українських, і окупаційних КПВВ для тих, хто хоче виїхати або в’їхати в Крим.
Українські правила в’їзду на тимчасового окуповану територію АР Крим і м. Севастополя та виїзду з неї встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Станом на 28 серпня 2020 р. дозволено в’їзд на півострів та виїзд з нього наступним категоріям осіб за певних умов:
Тож громадяни України на українських КПВВ не матимуть проблем з перетином адмінмежі з Кримом. Єдине обтяження, коли людина потрапляє на материк, – 2-тижнева самоізоляція або отримання негативного результату тестування на COVID-19.
«Новина про скасування обмежень є позитивною, проте викликає низку питань до Уряду. Вже вдруге такі обмеження без пояснень чи аргументації скасовуються на фоні істотного зростання кількості захворювань на COVID-19. А отже, припускаємо ми в УГСПЛ, можливе оперативне впровадження нових обмежень, що спровокують нову хвилю порушень прав кримчан. Тож радимо перевіряти актуальність інформації хоча б за добу до виїзду на сайті Кабінету Міністрів України», – рекомендує координаторка кримської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини, юристка Анна Рассамахіна.
Потрапити на територію півострову громадянам України через окупаційні КПВВ не так легко, навіть якщо ви успішно пройшли український КПВВ. Перш за все слід пам’ятати, що Росія розглядає громадян України, які не отримали паспортного документу РФ в Криму, як іноземців. Іншими словами, в розумінні окупаційної влади, громадянин України без паспорту РФ – іноземець. Правила в’їзду на територію Криму не однакові для іноземців та громадян РФ. Якщо для громадян РФ дозволено в’їзд в РФ без обмежень, то для іноземців встановлені значні обмеження і лише деякі категорії громадян можуть потрапити до Криму.
Наразі існує 4 категорії іноземців, яким на російському КПВВ дозволений в’їзд в тимчасово окупований Крим:
Правила виїзду з Криму за межі окупованої території також залежить від громадянства особи, яка переміщується. Так, іноземним громадянам дозволений виїзд з РФ без будь-яких обмежень. Однак, ситуація стає дедалі складнішою тоді, коли особа, окрім російського громадянства, має громадянство іншої держави (у тому числі України) або посвідку на постійне проживання в іншій державі. Іншими словами, якщо ви маєте множинне громадянство, то на вас поширюються обмеження, що наведені нижче.
До громадян РФ, яким дозволено виїзд в Крим відносяться:
Можна пересвідчитись, що окупаційна влада встановила досить жорсткі обмеження як для тих, кого вона визнає громадянами РФ, так і для іноземних громадян. Встановлені окупаційною владою обмеження є абсолютно не пропорційними та не враховують великої кількості гуманітарних потреб громадян. Так, непоодинокими є випадки відмови у в’їзді на територію Криму громадянам України, які перетинають кордон у зв’язку із захистом власності, яка находиться на окупованій території або ж з метою підтримки сімейних зв’язків зі своїми близькими родичами. У будь-якому випадку, коли російські прикордонники відмовляють у перетині адміністративної межі потрібно наполягати на отриманні письмової відмови. Документ дозволить правозахисникам більш ефективно захистити права на національному та міжнародному рівнях. При цьому, слід пам’ятати, що надання письмової відмови у перетині адміністративної межі є обов’язком служби прикордонного контролю.
Усі вищезазначені правила для перетину адмінмежі з Кримом в одному документі доступні до завантаження тут: https://bit.ly/3hJ0xTR.
Нагадаємо, правозахисники вимагали від Уряду скасувати обмеження роботи КПВВ на адмінкордоні з Кримом. За перший тиждень дії тих необґрунтованих і не достатньо зрозумілих обмежень до правозахисників за допомогою звернулися майже 500 людей.
Також зазначимо, що юристи приймальні УГСПЛ з питань Криму є представниками за позовом про визнання незаконним Розпорядження Кабміну, яким було встановлено обмеження для перетину адміністративної межі з Кримом в березні – червні цього року. Позов ініційовано Громадським центром правосуддя в м. Татарбунари. Наступне засідання відбудеться 1 жовтня 2020 року. У випадку визнання обмежень незаконним особи, постраждалі від незаконних дій прикордонників, зможуть вимагати компенсацій спричиненої шкоди. Тому пропонуємо звертатись до кримської приймальні УГСПЛ тих, кого безпідставно не пропустили через адміністративну межу з Кримом.
Контакти приймальні УГСПЛ з питань Криму:
Матеріал підготовлений в рамках Програми USAID «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Після повномасштабної агресії Росії в Україні введено воєнний стан. А це означає, що до лав...
02 August 2024