Навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право». Третє видання
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Українська Гельсінська спілка з прав людини допомогла переселенцю отримати судове рішення, яке констатує його розлучення з дружиною, хоча насправді вони не перебувають у шлюбі більше 10 років. Такі випадки – непоодинокі. Через російську окупацію Криму сотні громадян, які переселилися в Україну, втратили документи. Тепер їх відновлюють у судовому порядку.
Сергій Похилько ще у 2002 році, у вільній Євпаторії зареєстрував шлюб. Дружина взяла його прізвище, у подружжя з’явилися діти. Та за 5 років сім’я стала не такою вже і щасливою, тож чоловік і дружина вирішили розлучитися. У 2007 кримський суд ухвалив рішення про розірвання шлюбу.
Тривалий час Сергій Похилько серйозно хворів, тому не міг отримати рішення щодо розірвання шлюбу, а відповідно не отримав свідоцтво про розірвання шлюбу. А у 2015 році окупація Кримського півострова змусила чоловіка перебратися до Києва. Тут Відділ державної реєстрації актів цивільного стану відмовив переселенцю у видачі документу, що засвідчує розірвання шлюбу. А просити документ в окупантів для Сергій Похилько не мало сенсу, адже будь-який акт (рішення, документ), виданий органами, передбаченими на тимчасово окупованій території, є недійсними і не створює правових наслідків. Це встановлює стаття 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Тож факт розлучення довелося встановлювати за допомогою українських судів.
«Рішення мені було потрібне, адже перебування у шлюбі тягне за собою велику кількість правових наслідків. Без згоди дружини я не можу купувати-продавати нерухомість чи автомобіль. Я навіть не можу одружитися на іншій жінці, хоча більше 10 років маю на це право», – розповідає Сергій Похилько.
Позовну заяву до суду допомогли оформити юристи УГСПЛ і уже на початку квітня Деснянський районний суд Києва встановив факт розірвання шлюбу.
«Загалом, ця справа не така уже і складна з юридичної точки зору, але показова для півтора мільйона переселенців. Майже всі вони частково втратили свої документи і не тільки свідоцтва про розлучення. На сьогодні єдиний спосіб їх відновлення – через суд. Головне для цього – мати хоч якісь інші підтверджуючі документи і юридично правильно оформити заяву», – запевняє юрист УГСПЛ Вікторія Петрук.
Правозахисниця радить: задля збільшення шансів відновлення документів все ж краще звернутися за допомогою до юристів. У громадських приймальнях УГСПЛ переселенці зможуть отримати належну юридичну підтримку безкоштовно.
Захист прав ВПО здійснюється в рамках програми «Права людини в дії», яку впроваджує Українська Гельсінська спілка з прав людини завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024
Євгенія Ус отримала поранення ніг 16 березня 2022 року, коли російські військові обстріляли її мікрорайон...
09 July 2024
Херсонець Олександр Д’яков відомий у місті своєю проукраїнською позицією: він виходив на місцевий Майдан під...
09 July 2024