«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Наразі у зв’язку із воєнними діями та масовою міграцією зросла і кількість людей, які хочуть скористатись вразливим становищем біженців. Жертвами можуть стати не лише жінки і діти, які перетинають або перетнули кордон, а й чоловіки, які залишаються в Україні. У цій статті ми розглянемо проблему торгівлі людьми та правила безпеки, що допоможуть уникнути її.
Торгівля людьми – це здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шляхом погрози силою або її застосування чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу (ст. 3 Протоколу ООН з попередження торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми).
Таке діяння є карним відповідно до законодавства більшості країн світу. Так, відповідно до ст. 149 Кримінального кодексу України, торгівля людиною, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням примусу, викрадення, обману, шантажу, матеріальної чи іншої залежності потерпілого, його уразливого стану або підкупу третьої особи, яка контролює потерпілого, для отримання згоди на його експлуатацію, караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років. Більш суворе покарання передбачено, якщо зазначені дії вчинені щодо неповнолітнього або щодо кількох осіб, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб тощо.
Торгівля людьми може набувати різних форм, як то примусова праця, рабство, сексуальна експлуатація та використання у порнобізнесі; медичні маніпуляції, як то примусова вагітність або вилучення органів, насильницьке донорство, використання у дослідах; втягнення в злочинну діяльність, усиновлення з метою наживи або продаж дитини тощо.
Правила безпеки, які допоможуть Вам не стати жертвою торгівлі людьми.
Документи:
Транспорт та інша допомога:
Коммунікація:
Якщо Вам стало відомо про випадки торгівлі людьми або ж ви стали жертвою цього злочину – терміново зверніться до поліції та зателефонуйте 112 (лінія екстреної допомоги, яка працює так само в ЄС), а також до посольства чи консульства України у країні перебування.
У разі, якщо мало місце фізичне або сексуальне насильство, – обов’язково подбайте про медичний огляд із фіксацією нанесених пошкоджень.
За підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) щоденно з 08:00 до 20:00 працює Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, у тому числі щодо безпечного виїзду за кордон: 0-800-505-501 та 527 (https://www.527.org.ua). Також можна звернутись до представництва МОМ безпосередньо у країні знаходження. Вони нададуть детальні консультації, у тому числі щодо безпечної поведінки, послуг, пільг що надаються у тій чи іншій державі мігрантам тощо.
Також працює національна гаряча лінія із запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми, гендерної дискримінації організації La Strada Ukraine. Звертатись слід за номерами 0 800 500 335 (зі стаціонарного) та 116 123 (з мобільного).
Окрім того, у пригоді стануть чат-боти @safeabroad_bot або @stay_in_safe_ua_bot, які містять інформацію, номери телефонів спеціальних служб у різних країнах.
Якщо у вас залишились питання, звертайтесь за безоплатною юридичною допомогою до громадських приймалень УГСПЛ. Контакти ТУТ.
Матеріал підготовлено за підтримки Програми USAID Ukraine «Права людини в дії», що виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024