«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
25.04.2018
18 квітня 2018 року на слуханнях в комітеті ВР України з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин був анонсований законопроект «Про засади державної політики захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту», який розроблявся з листопада 2017 року робочою групою при Уповноваженому ВРУ з прав людини. До складу груп входили експерти Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, Української Гельсінської спілки з прав людини, УВКБ ООН, МінТОТ, неурядових організацій «Група впливу», «Кримська правозахисна група», «Крим СОС», Центр інформації про права людини, народних депутатів України. Законопроект став результатом поєднання дворічної роботи УГСПЛ в сфері перехідного правосуддя з практичною діяльністю Омбудсмена та партнерських НУО в сфері подолання наслідків збройного конфлікту.
Уповноважений ВРУ з прав людини у 2012-2018 роках, а нині очільниця Українського інституту прав людини Валерія Лутковська зауважила, що тема законопроекту є вкрай актуальною для української правозахисної спільноти. «Сьогодні дуже важливо сформулювати яким чином буде жити вся держава в той момент, коли відновиться контроль України з кордом між Україною та Російською Федерацією, в той момент, коли закінчиться анексія Криму і, відповідно, Україна повністю контролюватиме всю свою територію. Це ми мали зробити ще вчора, але бажано це зробити принаймні сьогодні», – заявила вона.
Законопроект є рамковим документом, що визначає стратегію державної політики на тривалий період, спрямовану на врахування як національних пріоритетів, так й інтересів пересічних громадян, постраждалих від конфлікту. «Засади державної політики…» є основою для розроблення законів та інших нормативно-правових актів, спрямованих на вирішення питань, пов’язаних з подоланням наслідків збройного конфлікту, забезпечення прав людини як основної цінності державної політики, розв’язання проблем соціального примирення, відновлення порушених прав та реінтеграції, недопущення повторення таких ситуацій в майбутньому.
У законопроекті втілено принципово новий підхід – імплементація принципів правосуддя перехідного періоду, що має тривалу історію і надзвичайно багатий міжнародний досвід пост-конфліктних країн. Керівник аналітичного напрямку УГСПЛ Олег Мартиненко наголосив, що Україна має випрацювати індивідуальну модель перехідного правосуддя, оскільки світовий досвід не знає універсальних прикладів. Модель правосуддя перехідного періоду, або просто – перехідного правосуддя (Transitional Justice), передбачає від уряду скоординовані дії для реалізації 4 напрямків: відшкодування збитків жертвам збройного конфлікту; притягнення винних до відповідальності; забезпечення права знати усю історичну правду про перебіг подій; інституційні реформи як гарантії неповторення збройного конфлікту. Законопроект ґрунтується на програмних тематичних документах ООН та Ради Європи, а також на світовому досвіді різних моделей перехідного правосуддя.
«Людський вимір» державної політики через запровадження засад перехідного правосуддя став наскрізним через той факт, що саме людський ресурс України став об’єктом таких негативних та масштабних викликів, як зокрема:
Виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко зазначив, що сьогодні саме час наголошувати на нагальності перехідного правосуддя, яке має стати інструментом для політиків. «Війну неможливо буде виграти виключно військовим засобами й методами. Тим паче не можна буде перемогти воєнним методом людей, які перебувають на непідконтрольній Україні території, і реінтегрувати їх до українського середовища – повернути їх до України, – наголосив він. – Ми сьогодні повинні думати про ті інструменти і про ті механізми, які, власне, передбачать компромісне і мирне вибудовування майбутнього України. І саме таким інструментом на сьогоднішній день є цей законопроект».
Автори законопроекту переконані, що прийняття та реалізація законопроекту може поєднати очікування усіх соціальних груп України, запити територіальних громад, вимог міжнародної спільноти, а також сприяти здійсненню громадського діалогу задля інтеграції українського суспільства, формуванню спільного, об`єктивного бачення подій та їх оцінки.
Повне відео трансляції з Главкома:
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024