«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
25.03.2021
У 2020 році завершив свою дію План дій на реалізацію Національної стратегії у сфері прав людини (схваленої Президентом України 2015 у році), у зв’язку зі зміною суспільно-політичної ситуації потребувала змін і сама Стратегія. Указом Президента України від 24 березня 2021 року № 119/2021 затверджено оновлену Національну стратегію у сфері прав людини.
Цій події передувало засідання Уряду 23 листопада, на якому було розглянуто та схвалено, з доопрацюванням, проєкт змін до Указу Президента “Про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини”. Важливу роль під час напрацювання змін до Стратегії та нового План відіграло Міністерство юстиції України. Як і раніше, його діяльність була інклюзивною, що є, на нашу думку, показником високої якості роботи державного органу.
3. Стратегія стала «вимірюваним» документом: окрім очікуваних результатів у тематичних напрямках зазначені показники, за якими здійснюватиметься оцінка реалізації Стратегії. Показники не є вичерпними, і, як показав досвід, часто потребують доопрацювання. Проте, саме це перетворює «абстрактний» документ «про наміри» на реально діючий інструмент забезпечення виконання міжнародних зобов’язань держави Україна у сфері прав людини, з алгоритмами вимірювання прогресу.
4. Плани дій на реалізацію Стратегії будуть затверджуватись не на 5 років, а на 3 роки.
5. Оновлено механізм контролю за виконанням Стратегії: Кабінетом Міністрів України утворюється міжвідомча робоча група з проведення оцінки прогресу реалізації Національної стратегії у сфері прав людини, до складу якої входять, в тому числі, представники громадських об’єднань, наукових установ та міжнародних організацій в Україні.
Тарас Цимбрівський, керівник Програми USAID Ukraine «Права людини в дії», що виконується УГСПЛ, вітає прийняття стратегічного документу та зазначає: «Національна стратегія прав людини засадничий документ, в якому держава артикулює пріоритетні напрямки у забезпеченні прав людини через посилення координації між органами державної влади, залученість громадянського суспільства. Порядок денний прав людини стосується не лише виконання Україною зобов’язань за національним правом і міжнародно-правовими актами, але й також приділяє належну увагу подоланню негативних наслідків збройного конфлікту, спричиненого збройною агресією РФ”.
Країна десятиліттями жила без дорожньої карти у сфері прав людини і лише у 2014 році завдяки, зокрема, чималим зусиллям УГСПЛ і нашій кооперації з державою, ситуація почала змінюватися. «УГСПЛ разом з Омбудсменом В.Лутковською були ініціаторами розроблення Національної стратегії у сфері прав людини у 2014-2015 роках. Також ми стояли у витоків створення Громадської платформи моніторингу імплементації Стратегії. Одже, нами супроводжувався весь процес: розроблення Стратегії 2015 року та Плану дій з її реалізації, здійснення моніторингу імплементації Стратегії і Плану, у 2020 році – брали участь у розробленні змін і до Плану дій, і до Стратегії. Якщо порівнювати процеси роботи над проектом Стратегії, а потім – її імплементації, то відмічу професійну роботу Міністерства юстиції і тоді, і зараз, на всіх етапах роботи (від розроблення Стратегії до її імплементації). В останні роки все більше неурядових організацій включились в підготовку змін до Стратегії і Плану дій, що, на нашу думку, підвищує суспільне значення цих документів», – говорить виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко.
Ключове завдання, яке ставить перед собою сьогодні Українська Гельсінська спілка з прав людини– надання експертної допомоги Мінюсту в підготовці імплементаційного Плану дій та здійснення системного моніторингу виконання Стратегії.
Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках цієї програми.
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024